Marad az állami árszabályozás

Pozsony |

<p>A szlovákiai áram- és gázszolgáltatók egyre hevesebben követelik a kormánytól, hogy a lakossági szegmensben is liberalizálja az árképzést, ami szerintük a fogyasztók számára is pozitív döntésnek számítana.&nbsp;</p>

Az Árszabályozási Hivatal szerint azonban a szlovák energiapiac még nem érett meg erre a lépésre, így ha szabad kezet adnának az energiaszolgáltatóknak, a lakosság drasztikus áremelésekre számíthatna. Az energiaszolgáltatók szerint a szlovák energiapiacon minden feltétel adott ahhoz, hogy a lakossági energiaárak alakítását is teljes mértékben rájuk bízzák. „Soha nem volt még ilyen jó alkalom arra, hogy a lakossági energiaárakat is liberalizálják” – állítja Martin Ondko, a Magna E. A. alternatív energiaszolgáltató ügyvezetője, aki mindezt azzal magyarázza, hogy az energiaárak történelmi mélyponton vannak, a szolgáltatóknak így nem áll érdekükben az áremelés. „Az eredeti cél az volt, hogy még a jelenlegi, vagyis a 2016-ig tartó árszabályozási időszakban meghozzák a lakossági árak liberalizációjáról szóló hivatalos döntést, ám erre valószínűleg nem kerül sor, talán a következő szabályozási időszakban, vagyis 2016 után” – vallja Andrea Danihelová, a Kelet-szlovákiai Áramszolgáltató (VSE) szóvivője. A jelenlegi állami árszabályozás a szolgáltatók véleménye szerint deformálja az energiapiacot. „A szlovák energiapiac alapjában véve teljesen liberalizált. Minden szegmensben, így a lakossági üzletágban is több szolgáltató versenyez az ügyfelekért. Épp ezért az állami árszabályozásnak semmi értelme, ráadásul az európai országok többsége is az árliberalizáció mellett döntött” – nyilatkozta Peter Bednár, a Szlovák Gázművek (SPP) szóvivője. Danihelová szerint az állami árszabályozást csak azokban az esetekben kellene fenntartani, amelyekben nem működik a konkurencia, így például továbbra is szabályozni kellene az átviteli díjakat. Az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) egyelőre nem tervezi, hogy a nagyobb fogyasztókhoz hasonlóan a lakossági üzletágban is liberalizálja az árképzést. „Még csak nem is gondolkodunk azon, hogy ebben a szegmensben, vagyis a lakossági fogyasztók és a kisebb cégek esetében esetleg véget vetnénk az árszabályozásnak. A szlovák energiapiac még egyáltalán nem érett meg arra, hogy ezt a lépést nyugodtan meghozhassuk” – nyilatkozta Miroslav Lupták, az ÚRSO szóvivője. Szerinte az állítását mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a cégek esetében végrehajtott tavalyi árliberalizációt követően az energiaárak ebben a szegmensben 10–20 százalékkal nőttek. Az energiaszolgáltatók nem értenek egyet az ÚRSO érvelésével, szerintük az árliberalizáció a fogyasztók szemszögéből is pozitív döntés lenne. Hosszabb távon ugyanis a liberalizált környezetben a jelenleginél olcsóbban juthatnának hozzá az áram- és gázszolgáltatáshoz. „A liberalizációt követő első évben erre természetesen nem számíthatnánk. Legalább két évnek kellene eltelnie, hogy a piac stabilizálódjon, és beállítsa az optimális árat. Ha ezt eléri, a versenyképes környezetnek köszönhetően az árak az állami árszabályozás előtti szint alá eshetnek vissza” – nyilatkozta Dávid Vlnka, az Energie2 energiaszolgáltató igazgatója. (mi, SITA)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?