<p>Tavaly csaknem teljesen mindegy volt, hogy otthon a párnánkban rejtegettük, vagy bankszámlán helyeztük el a pénzünket. Az alacsony kamatok és az infláció miatt mindkét helyen csaknem hasonló mértékben fialt a pénzünk, és javulásra nem számíthatunk idén sem.</p>
Marad a vérszegény betéti kamat
A piaci elemzők szerint a betéti kamatok növekedésére a nyári időszaknál korábban nem számíthatunk, a tavalyihoz képest ráadásul idén megugrik az infláció, a bankokban elhelyezett betétjeinken így még a múlt évihez képest is kisebb reálhozamok várhatók. Ezek ugyanakkor már tavaly sem voltak eget rengetők. Akik nem kívántak évekre megválni a pénzüktől, és legalább minimális hozamot szerettek volna elérni, azok tavaly is az éves lekötés mellett döntöttek. Azonban még ez sem jelentett biztos sikert. Ha tavaly januárban egy ilyen számlán 10 ezer eurót helyeztünk el, az OTP-nél például 204 eurót nyerünk az „üzleten”, a tavalyi 1%-os infláció miatt az így nyert összegből száz eurót le kell számítanunk, ha a valós vásárlóértéket vesszük figyelembe. Az OTP azonban e tekintetben még a legjobb hazai banknak számít, hiszen a Szlovák Takarékpénztárnál és az Általános Hitelbanknál (VÚB) ilyen formában elhelyezett 10 ezer eurós betétünkön reálértékben csaknem 7 eurót még veszítettünk is. Magyarul, a bankban tavaly januárban elhelyezett 10 ezer eurónkért idén, a felszámított kamatokkal együtt is, 7 euróval kevesebb árut vásárolhatunk, mint ha egy éve költöttük volna el a pénzünket. Persze, ha egyszerű folyószámlán, vagy otthon tartottuk volna a pénzünket, ennél még nagyobbak lennének a veszteségeink, és a lekötött betéteknél rosszabbul teljesítettek a betétkönyvek is.
Jelentősebb változásokra e tekintetben nem számíthatunk idén sem. „A kamatszint alakulása jelentős mértékben függ az egész gazdaság teljesítményétől, emiatt azonban rövid távon nem számíthatunk szemmel látható növekedésükre. Enyhébb javulásban a betétesek az év második felében reménykedhetnek” – vallja Vladimír Dohnal, a Symsite Research elemzője. Állítását megerősítik a bankok is. „A betéti vagy akár a hitelkamatok enyhébb emelkedése az év második felében várható” – nyilatkozta Boris Fojtík, a Tatra banka elemzője. Szerinte a hitelkamatok esetében a növekedést az elkövetkező hónapokban is fékezheti a pénzintézetek közötti konkurenciaharc. A kamatok hosszabb ideje tartó csökkenése az elemzők többsége szerint már elérte a mélypontot, az elkövetkező időszakban inkább enyhe növekedésre számíthatunk.
Ha a bankban nagyobb hozamokat szeretnénk elérni, akkor a lekötött betétszámla helyett a rizikósabb megoldásokat kell választanunk. „Ezek közül viszonylag még az egyik legbiztonságosabbnak a befektetési alapok számítanak” – állítja Jana Lukáčová, a Volksbank szóvivője, ilyeneket csaknem minden pénzintézet kínál. Ezeknél is megeshet azonban, hogy még azt a pénzösszeget sem kapjuk vissza, amit befektettünk. Peter Jánošov, a Tatra Asset Management képviselője az euró pénzpiaci alapot ajánlja, amely szerinte a legbiztonságosabb alapok közé tartozik. „Ügyfeleink biztosított betéti konstrukciók közül is válogathatnak. Ezek esetében egy biztos hozam garantálása mellett, a befektetés jövedelmezőségének függvényében további bónuszokat fizethetünk ki” – nyilatkozta Štefan Panenka, a Szlovák Takarékpénztár osztályvezetője. Alena Walterová, a VÚB szóvivője szerint nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a lekötött betétek is szépen fialhatnak, csak ehhez egy évnél hosszabb időre kell búcsút intenünk a pénzünknek. (mi, HN)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.