Már nem is reménykedünk a fizetési morál javulásában

Pozsony. Szlovákia a fize-tési morál szempontjá-ból továbbra is lemarad a nyugat-európai orszá-goktól.

Pozsony. Szlovákia a fize-tési morál szempontjá-ból továbbra is lemarad a nyugat-európai orszá-goktól. Jelenleg a cégek által kiállított számlák negyedét késve vagy egyáltalán nem térítik meg az ügyfelek, ráadá-sul egyre kevesebb cég-vezető reménykedik ab-ban, hogy sikerül javíta-ni ezen az áldatlan hely-zeten.

Az elmúlt években sokat hallhattunk a fogyasztói hitelekről, lakás-, autó- vagy áruhitelekről és az adósok tömegeiről, akik nehéz helyzetbe kerülnek, mert nem tudták fizetni a törlesztőrészleteket. Az ügyfelek cégekkel szemben felhalmozott tartozásairól már kevesebb szó esik, pedig e tekintetben sem jobb a helyzet. A kiszámlázott – gyakran már teljesített – de még ki nem fizetett tételek komoly kockázatot jelentenek a cégek működése szempontjából, hiszen egy részük emiatt a felszámolás határára sodródott. Az Eos Ksi követeléskezelő társaság fizetési szokásokat felmérő European Payment Practices tanulmánya szerint a szlovákiai cégek ügyfeleinek a negyede késve vagy egyáltalán nem fizet a megrendelt áruért és szolgáltatásokért. „A felmérés szerint míg az Európai Unió nyugati tagországaiban átlagosan 33 napot kell várniuk a cégeknek arra, hogy az ügyfeleik megtérítsenek egy-egy számlát, nálunk ez 37 napot vesz igénybe” – nyilatkozta Peter Hetteš, az Eos Ksi Slovensko kereskedelmi igazgatója. Míg Szlovákiában minden negyedik számlát fizetnek késve, tőlünk nyugatabbra csak minden ötödiket. „A különbség részben a nyugati cégek jobb gazdasági helyzetével magyarázható, sokat nyom a latban azonban az is, hogy a nyugat-európai országokban kisebb az olyan, eleve spekulatív céllal létrehozott cégek aránya, amelyeken keresztül megrendelik az árut, a fizetéssel azonban már nem törődnek” – tette hozzá Hetteš.

Ennél is rosszabb hír azonban, hogy egyre több vállalkozó adja fel a reményt, hogy Szlovákiában is javulhat a fizetési morál. Az Eos Ksi felmérése szerint korábban a megkérdezettek még csaknem harmada bízott a javulásban, mára ezek aránya 26 százalék körül mozog. „Rendkívül rossz jel, hogy a vállalkozók már nem is bíznak a javulásban, hiszen ez az egész vállalkozói környezetre rányomhatja a bélyegét” – vallja Hetteš. Egy másik probléma ráadásul a gyenge lábakon álló jogi környezet, hiszen a szerződési feltételek kikényszeríthetősége továbbra is problémás, a cégek így csak nehezen tudják behajtani a követeléseiket. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?