Már kilenc régi uniós országban dolgozhatunk

Párizs/Amszterdam/Berlin. A munkaerőhiányra hivatkozva Franciaország további harminc munkakörben e héten megnyitja munkaerőpiacát az Európai Unió kelet-európai tagállamainak munkavállalói előtt, de a teljes nyitás csak 2011-re várható – adta hírül a Les Échos című gazdasági napilap. Franciaország 2006.

Párizs/Amszterdam/Berlin. A munkaerőhiányra hivatkozva Franciaország további harminc munkakörben e héten megnyitja munkaerőpiacát az Európai Unió kelet-európai tagállamainak munkavállalói előtt, de a teljes nyitás csak 2011-re várható – adta hírül a Les Échos című gazdasági napilap. Franciaország 2006. május 1-én fokozatosan és korlátozottan hét szektor 62 munkakörében nyitotta meg az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott kelet-európai tagállamok – köztük Szlovákia – előtt a munkaerőpiacát. A rendelkezés 2007. január 1-től a két új belépőre, Romániára és Bulgáriára is automatikusan vonatkozik. Ehhez a munkaköri listához csatolt most a francia munkaügyi minisztérium további 30 munkakört, és ezentúl megközelítőleg száz munkaterületen szűnik meg az az elv, hogy a 15 régi uniós taghoz, illetve Ciprushoz és Máltához nem tartozó külföldiek nem foglalhatnak el olyan munkakört, amelyet egy francia munkavállaló is betölthet. A szakmunkásokat foglalkoztató munkakörök után most elsősorban olyan magas szakértelmet igénylő vezetői állásokról van szó, mint például könyvvizsgáló, technikai középvezető vagy projectvezető informatikus, de kelet-európai konyhaséfeket is várnak ezentúl Franciaországban. A francia munkaügyi miniszter szerint a fiatal és képzett kelet-európai munkaerő nagy részét a piacát 2004-ben azonnal megnyitó Nagy-Britannia és ĺrország szívta fel.

A holland parlament alsóháza úgy döntött, hogy szabad munkavállalást biztosít május 1-jétől a 2004-ben az Európai Unióba belépő tagországok állampolgárainak. A holland szakminisztérium már korábban is javasolta a szabad munkavállalás biztosítását, de a parlament csak most döntött. Ezzel a döntéssel a 15 régi tagállam közül 9-ben már munkavállalási engedély nélkül vállalhatnak majd munkát a 2004-ben belépett tagországok állampolgárai. A szabad munkavállalásról hozott hollandiai döntés feltétele volt, hogy előtte határozzanak a kötelező minimálbérről. Ez szükséges ahhoz, hogy az új tagállamokból érkezőket ne lehessen egy bizonyos szint alatti bérért foglalkoztatni. Előzetes hírek szerint a hollandok főleg fém- és építőipari munkásokat, villanyszerelőket várnak. Az ország előnye, hogy az angol mellett vagy helyett sok esetben a német nyelvtudás is elegendő.

Szemben a korábbi nyitáspárti megszólalásokkal most úgy tűnik, Németország meghosszabbítja munkaerőpiacának korlátozását. A német kormánykoalíció pártjainak szakpolitikusai megegyeztek arról, hogy az ország 2011-ig meghosszabbítja az EU új tagországaiból érkező munkavállalók részleges kizárását a német munkaerőpiacról – írta a Der Spiegel hetilap. Ez a hír akár hidegzuhanynak is tekinthető annak tükrében, hogy két héttel ezelőtt még a korlátozások feloldását sürgette Michael Glos gazdasági miniszter. Az unió 2004-es bővítésekor Németország 7 év átmeneti időszakot kért a keleti munkavállalók beáramlásának fékezésére, ez az álláspont érvényes Ausztriára is, ám ott a szociális alkalmazottak piacát már részben liberalizálták. (FN, NSZ, NG)

Holland munkalehetőségek címlistája

Brüsszel. Az Európai Unió 15 régi tagállama a kelet-közép-európai új tagok elől legfeljebb 2011-ig tarthatja zárva munkapiacát, Nagy-Britannia, ĺrország és Svédország nem várt eddig, és 2004 májusától fogadja a dolgozni akarókat. Azóta további uniós államok követték példájukat, íme az eddigi lista: Spanyolország, Portugália, Finnország, Görögország, Olaszország és tegnaptól Hollandia. A holland munkalehetőségek keresésében a következő internetes címek segíthetnek: www.undutchables.nl, www.career-abroad.com, www.kellyservices.com, www.manpower.com, www.uniquemls.com, www.expatica.nl, www.bluelynx.nl, www.werk.nl. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?