<p>Szlovákia néhány nap híján egy éve vezette be az eurót. Az esemény kapcsán rendezett tegnapi konferencián Robert Fico miniszterelnök kormánya sikereként könyvelte el a lépést, elemzők viszont arra figyelmeztettek, hogy a válság idején az euró rontotta a gazdaság helyzetét.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" alt="Bookmark and Share" style="border: 0pt none " height="16" width="125" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript">
</script>
<!-- AddThis Button END -->
Már 350 napja fizetünk euróval
„Meggyőződésem, hogy az euró bevezetése megismételhetetlen történelmi sikernek számít Szlovákia számára, és büszke vagyok arra, hogy az euró bevezetése elsősorban ahhoz a kormányhoz kötődik, amelyik élén én elnökölök. Gyakorlatilag az utolsó pillanatban ugrottunk fel az euró vonatára” – mondta tegnap Robert Fico miniszterelnök azon a konferencián, amelyen az euró közel 1 éves szlovákiai tapasztalatait összegezték. Ivan Šramko, a Szlovák Nemzeti Bank leköszönő elnöke szerint máris érződik az euró hatása, például csökkentek a külkereskedelmet terhelő tranzakciós terhek, igaz, a vártnál kisebb mértékben. Ján Počiatek pénzügyminiszter úgy látja, az eurózóna közös fizetőeszközének előnyeit és hátrányait csak később, hosszabb idő elteltével lehet megállapítani. Počiatek azt viszont elismerte, hogy az euró révén Szlovákia könnyebben hozzájut a pénzügyi forrásokhoz, „sokkal egyszerűbben és komfortosabban tudunk hitelt felvenni, mint azok az országok, amelyek nem vették át az eurót.” Ján Tóth, az UniCredit Bank vezető elemzője úgy látja, „válság idején az euróra történő átállás a vártnál fájdalmasabbra sikeredett, mivel az euró véglegesítette az árfolyamot, nem reagált a gazdaság elvárásaira, ami az ipar érezhető visszaesését okozta.”
A hazai bankok számára az euró bevezetésével járó költségek a vártnál valamivel kisebbek voltak – közölte Elena Kohútiková, az Általános Hitelbank (VÚB) alelnöke. „A bankok számára az előkészületek mintegy 100 millió eurót emésztettek fel, például a VÚB esetében több mint 18 millió euróra rúgott a számla, ami a tavalyi működési költségeink 9,6%-ának felel meg” – közölte a bankár. Kohútiková szerint a pénzintézetek csupán egyetlen dolgot becsültek alá, ez pedig az ún. startcsomag (a szlovák nemzeti oldalú fémpénzeket tartalmazó, 500 korona névértékű csomag) volt. „Azzal kellett volna számolnunk, hogy minden családra jusson egy belőle, azonban nem tettünk így, ami a későbbiekben átmeneti hiányt okozott” – vallotta be a bank alelnöke. Összességében azonban elégedett az átállással, a pénzautomaták döntő többsége már január elsején működött, s az eurónak köszönhetően 2008-hoz viszonyítva 25%-kal nőtt a bankkártyák használata. (t, s, shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.