Máig rossz a fizetési fegyelmünk

Pozsony. Szlovákiában tavaly ugyan javult a cégek fizetési fegyelme, a tartozásaik kifizetését halogató cégek aránya azonban továbbra is rendkívül magas – derül ki az Intrum Justitia cég elemzéséből, amely februárban 26 európai ország cégeinek fizetési fegyelmét vizsgálta.

A munkamorálunk jobb a fizetési morálnálPavol Funtál felv.Az European Payment Index (EPI) elemzésben összesen 8 ezer, ezen belül Szlovákiában 200 céget és állami intézményt vettünk górcső alá – nyilatkozta Viktória Grossová, az Intrum Justitia Slovakia ügyvezető igazgatója. A fizetési morált tükröző EPI-mutató Szlovákiában idén elérte a 157 pontot, szemben a tavalyi 160 ponttal. A European Payment Index 100 és 200 pont között mozog, attól függően, hogy az ország milyen fizetési morállal rendelkezik, miközben a 100 pont a legjobb, a 200 pont pedig a legrosszabb teljesítménynek számít. Szlovákia a 157 pontjával a 150-174 pontos sávban van, amely az elemzés szerint azt jelenti, hogy az országban jelentősebb reformokra lenne szükség a fizetési morál javításához.

Szerinte a felmérésben szereplő európai országokban tavaly rekord nagyságú, összesen 250 milliárd eurós kifizetetlen tartozást regisztráltak a cégek részéről. Ez az összeg az EPI elemzése szerint nagyjából Belgium éves bruttó hazai termékének felel meg. A cégek közötti tartozást leginkább a dél-európai országokban regisztrálják, míg a legjobb fizetési morállal a skandináv országok társaságai rendelkeznek. Szlovákia a két említett országcsoport között foglal helyet, közelebb a sereghajtókhoz. Az elmúlt évhez képest javult a hazai cégek fizetési morálja, ám ez még nem felel meg az elvárásnak.

Ráadásul az Intrum Justitia szerint az elkövetkező időszakban arra számíthatunk, hogy a cégek fizetési morálja tovább romlik, amit elsősorban a globális jelzáloghitelezési válsággal és az élelmiszerek árának a növekedésével magyaráznak. Mindezt alátámasztják a legutóbbi elemzések is, a társaság által vizsgált 26 országban ugyanis a cégek által diktált fizetési határidő elérte az 55,5 napot. Szlovákia ugyanakkor jobban teljesített az átlagnál, hiszen nálunk ez csak 36 nap volt, míg Magyarországon 41, Csehországban pedig 43 nap. A kifizetetlen szolgáltatások és termékek aránya az összes kifizetésből idén Szlovákiában 2,8%-ot tett ki, ugyanannyit, mint tavaly. Csehországban és Lengyelországban ez utóbbi 3%, míg Magyarországon csak 2,5 százalék körül mozog.

Az Intrum Justitia elemzése Szlovákiában kapcsolatban megjegyzi, gazdaságunk az elmúlt időszakban jelentős növekedést ért el, nőtt a külföldi beruházások összege. Ugyanakkor sikerült alacsony szinten tartanunk a bérszínvonalunkat, amivel elkerültük a gazdaság túlhevülését. Mindez jótékony hatással volt a hazai cégek fizetési moráljára is, így idén sikerült csökkenteni a tartozások összegét. Zoltán Papp, az Intrum Justitia Slovakia kereskedelmi igazgatója szerint a behajtatlan követelésekért maguk a hitelező cégek is felelősek. Manapság ugyanis, az egyre jobb gazdasági teljesítményeknek köszönhetően, a cégek számára kínos feladatnak számít a tartozások behajtása, ráadásul az elmúlt időszakban épp a legnagyobb cégek azok, amelyek nem fizetnek időben. A tőlük függő kisebb cégek kénytelenek követni a példájukat, így bűvös kör alakul ki, aminek a legkisebb cégek látják a kárát. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?