<p>Szlovákiában az elmúlt négy hónapban éves szinten zsinórban csökkentek a fogyasztói árak – derül ki a statisztikai hivatal kedden közzétett elemzéséből. Az áresés üteme az üzemanyagok drágulása miatt az elmúlt hónapban ugyan már lelassult, az elemzők szerint az infláció látványosabb megugrására azonban az év hátralevő részében sem kell számítanunk.</p>
Lelassult az árak csökkenése
Februárban 0,5 százalékkal voltak alacsonyabbak az árak az üzletekben, mint egy évvel korábban, márciusra azonban az áresés 0,3 százalékosra mérséklődött. „A februárinál enyhébb árcsökkenés az élelmiszerek és az üzemanyagok számlájára írható” – nyilatkozta Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője, aki szerint a benzinkutak a kőolaj világpiaci árának a februári növekedését a múlt hónapban építették be az áraikba. Az autósok márciusban emiatt csaknem 5 százalékkal fizettek többet az üzemanyagokért, mint egy hónappal korábban.
Az egy évvel korábbihoz képest az elmúlt hónapban ennek ellenére még mindig a közlekedésben mérték a legnagyobb áresést, több mint 6 százalékosat. A benzinárak elmúlt egy évben tapasztalható zuhanásának és a Fico-kabinet diákokat és nyugdíjasokat érintő utazási kedvezményeinek köszönhetően ennyivel olcsóbban utazhatunk, mint tavaly márciusban. Koršňák szerint a benzinárak 0,3, a Fico-kabinet által bevezetett ingyenes vonatozás 0,5 százalékponttal járult hozzá a közlekedésben mért árcsökkenéshez.
Az elmúlt havi adatokon azonban már meglátszik az üzemanyagok fent jelzett februári drágulása is, hiszen míg az egy évvel korábbihoz képest ugyan csökkentek az árak a közlekedésben, a februárihoz képest márciusban 1 százalékkal drágult a közlekedés. Hasonló a helyzet az élelmiszerek esetében is, ezekhez az egy évvel korábbihoz képest 1,3 százalékkal olcsóbban juthatunk hozzá, februárhoz viszonyítva azonban már 0,3 százalékkal nőttek, ami a szezonális hatásokkal magyarázható. „Míg a zöldségfélék ára csökkent, a tej, a sajt, a tojás és a gyümölcs is drágult” – mondta az Uni-Credit Bank elemzője. Az elmúlt egy évben a legnagyobb drágulást, 3%-osat az oktatással kapcsolatos kiadások esetében mérték, drágábban juthatunk azonban hozzá az alkoholhoz és cigarettához is.
„Az árak látványosabb növekedésére az év hátralevő részében sem kell számítanunk. Az infláció nulla százalék körül mozoghat, és a fogyasztói árszint enyhébb növekedése csak az év vége felé várható” – vallja Jana Glasová, a Postabank elemzője, aki szerint ez a továbbra is olcsó üzemanyagoknak és az olcsóbb közlekedésnek lesz köszönhető. Szlovákiában a 2013-as 1,4 százalékos drágulást követően, tavaly éves szinten 0,1 százalékkal csökkentek az árak, ami történelmi rekordnak számít. A legnagyobb inflációt ezzel szemben az ország önállósulásának az évében, 1993-ban mérték, amikor egy év alatt 23 százalékkal nőttek az árak. Tíz százalékot meghaladó drágulásra ezen kívül csak 1994-ben, 1999-ben és 2000-ben volt példa. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.