<p>Az állam gazdálkodását sikerült olyan pályára állítani, ami hosszabb távon is fenntartható anélkül, hogy újabb reformokra lenne szükség – derül ki a szlovák államkassza őrének számító Költségvetési Tanács legújabb jelentéséből. Az ország történetében ilyesmire még nem volt példa.</p>
Látványosan csökkenhet az államadósság
A Költségvetési Tanács tegnap közzétett elemzése szerint minden adott az államháztartás hosszú távú stabilitásának a fenntartásához. Az államháztartás fenntarthatóságát egy a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított indexszel mérik. Minél alacsonyabb a mutató, annál biztosabb az államháztartás fenntarthatósága. Míg az index 2011-ben +6,8 százalékon állt, tavalyra ez -0,1 százalékra csökkent. „Szlovákia történetében így először fordult elő, hogy az államháztartás stabilitását hosszabb távon is képesek vagyunk garantálni” – mondta Ivan Šramko, a Költségvetési Tanács elnöke. Szerinte a nyugdíjreformnak, vagyis a nyugdíjkorhatár fokozatos növelésének és a nyugdíjak módosított kiszámításának köszönhetően az államadósság a GDP több mint 50 százalékáról az elkövetkező húsz évben 20 százalék alá eshet vissza. „Szlovákia így felkészülhet arra, hogy ha később a lakosság elöregedése miatt nagyobb teher hárul majd az állami ellátó rendszerre, az államadósság akkor sem haladja majd meg a GDP 50 százalékát” – mondta Šramko.
„A javuláshoz hozzájárult a dinamikus gazdasági növekedés is. Így ha most az állam gazdálkodását át is kapcsolnánk robotpilóta üzemmódra, vagyis semmilyen új reformot nem hoznának, az ország akkor sem lenne veszélyben” – vallja Ódor Lajos, a Költségvetési Tanács tagja. Šramko és Ódor is felhívta a figyelmet azonban arra, hogy a kormánynak ennek ellenére sem szabadna „elengednie a gyeplőt”, a javuló mutatókat felelőtlen pénzszórásra használva fel. A Költségvetési Tanács szerint Szlovákia gazdasági lehetőségei lehetővé teszik, hogy az állami költségvetés már 2020-ra a GDP 0,4 százalékának megfelelő többlettel zárjon. (TASR, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.