<p>Európa déli része hanyatlik, az északi gazdagodik, Szlovákia stagnál. A londoni Legatum Institute közzétette a 2010-es jóléti indexét, amelyben nyolc tényezőt – gazdaság, vállalkozásbarát-környezet, kormányzat, oktatás, egészség, biztonság, személyi szabadság, társadalmi tőke – figyelembe véve 110 országot rangsorol.</p>
Közép-Európa lassan lehagyja Dél-Európát
A lista szerint Norvégiában a legjobb élni, Szlovákia a 37. helyen áll, csakúgy, mint egy évvel korábban. Nem javított a helyezésén a 24. Csehország sem, Magyarország azonban négy helyet előrelépve a 34. Lengyelország a 28.-ról a 29. helyre esett vissza. Igaz, mind a magyarországi, mind a szlovákiai adatok még a korábbi, baloldali kormányok idei időszakot tükrözik.
Európa déli részében sokkal jelentősebb a hanyatlás. Olaszország ugyan egy hellyel feljebb került, így a 25., Görögország azonban hárommal lejjebb csúszott (ezzel 39.), csakúgy, mint a 23. helyen álló Spanyolország. Portugália csak egy helyet esett vissza, s jelenleg a 26.
Ezen országok romló jóléte miatt tovább mélyülhet a szakadék a jól prosperáló Észak-Európa és az utazási irodák prospektusaiban gondtalannak ábrázolt, de valójában komoly problémákkal küzdő mediterrán övezet között, amelyet fokozatosan lehagy a fellendülőben lévő közép-európai térség is.
A legnagyobb visszaesést Nicaragua könyvelhette el (a 73.-ról a 83. helyre), a leglátványosabb javulás pedig Indonéziában következett be, amely 15 helyet előrelépve már a 70.
Szlovákia mindössze az egészség területén került az „erős” országok közé, a többi alkategóriában átlagos értékelést kapott. Magyarország az egészségen kívül még a biztonságot tekintve is a legjobb harmincban szerepel, tehát erősnek számít.
A két ország gazdasága fej-fej mellett halad (Szlovákia a 47., Magyarország a 48. ebben a rangsorban), a személyi szabadságot figyelembe véve Magyarországon jobb élni (50. hely szemben Szlovákia 63. helyezésével), a társadalmi tőke – vagyis az emberi kapcsolatokban rejlő erőforrás – azonban Szlovákiában nagyobb: ezen a listán Szlovákia a 40., tizenöt hellyel megelőzi Magyarországot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.