Kínai lehet a villamos művek

<p>Pozsony. Újra többségi állami tulajdonba kerülhet a Szlovák Villamos Művek. A többek között a szlovák atomerőműveket üzemeltető társaságot azonban nem Szlovákia vásárolja vissza, hanem az olasz Enel játszhatja át a kommunista Kína állami energiacégének.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A Szlovák Villamos Művek (SE) 66 százalékos részvénycsomagját még a második Dzurinda-kabinet adta el az olasz Enelnek 840 millió euróért, többek között arra hivatkozva, hogy a magáncég jobban gazdálkodik majd a rábízott vagyonnal, mint az állam, aminek köszönhetően adók és osztalékok formájában az állam markát is nagyobb összeg ütheti. Az olaszok azonban tavaly bejelentették, hogy a hatalmasra duzzadt tartozásaik miatt kénytelen lesznek megválni egyes cégeiktől, és a kiszemelt tulajdonrészek között van az SE is.

Szlovákiának, mint 34%-os tulajdonosnak elővételi joga van a részvénycsomagra, egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy ezt kihasználja-e. A részvénycsomagra az Enel által meghatározott határidőig három társaság nyújtotta be kötelező érvényű vételi ajánlatát: a Slovnaft és Magyar Villamos Művek alkotta páros, a cseh EPH és a finn Fortum.

Mára azonban kiderült, hogy az említett magáncégek helyett egy másik állam, a kommunista Kína teheti rá a kezét a szlovák energiacég többségi részvénycsomagjára. A Denník N által megszellőztetett információk szerint a 66 százalékos részvénycsomag iránt a kínai China National Nuclear Corporation (CNNC) társaság is érdeklődik, amely a kínai állam tulajdonában van. A napilap – az Enel által birtokolt részvénycsomagra kiírt pályázatot jól ismerő forrásokra hivatkozva – úgy tudja, hogy a CNNC csak május 7. után jelezte érdeklődését, vagyis a pályázati határidő lejárta után, ami azonban az Enelt nem gátolja abban, hogy végül a kínaiaknak adja el a tulajdonrészét, hiszen a CNNC jóval nagyobb összeget ajánlhat, mint az európai versenytársai.

A CNNC üzemelteti a legtöbb kínai atomerőművet, ezek összteljesítménye nagyjából hatszor akkora, mint az összes szlovákiai atomerőműé együtt-véve. A társaság fejlesztette ki Kínának az atom- és hidrogénbombát, valamint az ország saját atom-tengeralattjáróját is. A kínai cég számára a Szlovák Villamos Művek többségi tulajdonának a megszerzése stratégiai beruházásnak számítana, hiszen ez lenne az első közvetlen beruházása európai atomerőművekbe.

Peter Marčan, az Energiabiztonsági Intézet (IEB) elemzője szerint egyelőre Szlovákiának és a többi uniós tagországnak sincs semmilyen tapasztalata az energiaiparban a kínai befektetőkkel, így nehéz felmérni a befektetés kockázatait. Az elemzők azonban felhívják a figyelmet a kínai tőke és a kommunista rezsim összefonódására, ami a későbbiekben gondot okozhat Szlovákiának. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?