Pozsony. Az ország gazdasági helyzete az elmúlt egy évben romlott – a statisztikai hivatal februári felmérése során a megkérdezettek hatvan százaléka vélekedett így. Ez még mindig uralkodó vélemény, bár a pesszimisták aránya az elmúlt egy évben húsz százalékkal csökkent és november óta ezen a szinten mozog.
Kedvezőbb a hangulat
Pozsony. Az ország gazdasági helyzete az elmúlt egy évben romlott – a statisztikai hivatal februári felmérése során a megkérdezettek hatvan százaléka vélekedett így. Ez még mindig uralkodó vélemény, bár a pesszimisták aránya az elmúlt egy évben húsz százalékkal csökkent és november óta ezen a szinten mozog. Minden negyedik válaszadó érzi úgy, hogy a helyzet nem változott lényegesen, 9%-uk pedig javulást érzékelt. A jövőt illetően is megmerevedtek a frontok – már hónapok óta 50% körül mozog azok száma, akik továbbra is romlástól tartanak, 30% stagnálásra számít és hozzávetőleg 15% reménykedik javulásban. A februári közvélemény-kutatás során komoly változás állt be az inflációs várakozásban, csak a válaszadók 16%-a számított az elkövetkező 12 hónap során komoly áremelkedésre. Ez az érték még januárban is 21% volt, egy évvel korábban pedig 36%. A háztartások anyagi helyzetét illetően egész közel kerül egymáshoz azok aránya, akik fizetéstől-fizetésig élnek (39%), illetve takarékoskodni is képesek (36%). Kezd megjönni az emberek vásárlási kedve, az eddigi felmérések legkedvezőbb értékének számít, hogy csak a megkérdezettek 36%-a nem tervez egy éven belül nagyobb vásárlást. Mindez azonban nem változtat a tényen, hogy hazánk a mínusz 27-es összesített indexével a pesszimista tagjelölt országok közé tartozik, amivel egyébként még a visegrádi országok között sincs egyedül. A csehek továbbra is egyre optimistábbak (januárban mínusz 2-őt mértek), Magyarország (-17) már hónapok óta hasonló értékeket jelent, a lengyelek viszont egyre elkeseredettebbek (-37). Az Európai Unióban továbbra sincs jó fogyasztói hangulat, ami nyilvánvalóan nem tesz jót a bővítés esélyeinek sem. Ez jellemző a két meghatározó országra, a németek mínusz 13-as és a franciák mínusz 19-es értéke komoly figyelmeztetés. Optimistának a skandináv államok számítanak, pesszimistának a szegényebb déli országok, itt az emberek véleménye hasonlít a miénkhez. (tl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.