<p>Az utóbbi időszakban világviszonylatban csökken az infláció mértéke, ami az alacsony gazdasági növekedési ütemmel, a visszafogott kereslettel (ennek okozója döntően a magas munkanélküliség), a nyersanyagok áresésével, a mezőgazdasági termények átmeneti áresésével magyarázható – nyilatkozta Andrej Arady, az Általános Hitelbank (VÚB) elemzője. </p>
Július végéig még folytatódik az árak esése
Pozsony |
Az eurózónán belül volt még egy fontos tényező: 2012 derekától kezdve az euró mintegy 10 százalékkal erősödött az amerikai dollárhoz viszonyítva. Az Európai Központi Bank (ECB) szerint idén a 18 tagú eurózónában 0,8 százalék lesz az éves átlagos pénzromlás mértéke, ami jövőre is csupán 1,3 százalékra kúszik fel, miközben 2 százalék volna a megfelelő szint. Az Európai Unió 7 tagállamában az év első negyedévében egyenesen deflációt mértek, azaz az árszint néhány tizedszázalékkal csökkent – többek között Szlovákiában, Magyarországon, Horvátországban és Görögországban. Zdenko Štefanides, a VÚB másik elemzője szerint nálunk a hatósági árak miatt esik az árszint, ugyanis idén olcsóbb lett a villamos energia és a földgáz. A VÚB úgy becsüli, az ármérséklődés legfeljebb július végéig tart, majd lassan megfordul a trend, ám ennek ellenére éves kivetítésben legfeljebb 0,2 százalékos, vagyis alig érzékelhető lesz az infláció mértéke. Mivel a defláció hosszabb távon káros a gazdaságra, ezért valószínű, hogy az európai jegybank (ECB) tudatosan gyengítheti az euró árfolyamát, és a gazdaság élénkítése érdekében a június eleji kamatdöntő ülésén szinte a nullára faragja le az alapkamatot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.