Jövőre eltűnnek a hazai terméket jelző táblák

Pozsony |

<p>A 2013-ban módosított élelmiszertörvény egyebek mellett azt is tartalmazza, hogy a nagy kereskedelmi láncok a boltok bejáratánál tüntessék fel, hány százaléknyi szlovákiai előállítású élelmiszerterméket kínálnak. Brüsszel nyomására azonban ennek legkésőbb a jövő év januárjáig változnia kell.&nbsp;</p>

A jelentős üzletláncok közül a Tesco, a Kaufland, a Billa, valamint a Lidl is a jogszabály értelmében feltünteti, mennyi az üzletében a szlovákiai élelmiszertermék. A szóban forgó törvénymódosítás azt taglalja, hogy a hazai termékeket hirdető táblák jól látható helyen legyenek elhelyezve a kereskedelmi láncokban. 

Az Európai Unió ezzel szemben azon véleményének adott hangot, hogy az ilyen jellegű információk diszkriminációt jelentenek a többi uniós ország termékeire nézve. Ezért is folyamodott az Európai Bizottság a határozott intézkedéshez: az idei év végéig Szlovákiában a nagy nemzetközi kereskedelmi egységekben el kell távolítani a honi produktumokat hirdető táblarengeteget. 

Nem figyeltek rá 

Ľubomír Drahovský kereskedelmi szakértő szerint a szlovákiai jogszabály által megszabott kimutatásokra, vagyis a nemzetközi láncok bejáratainál információval szolgáló táblákra nem sokan figyeltek fel. A vásárlók stratégiája lényegében évek óta adott: aki kimondottan hazait akar venni, az úgyis megteszi, nem érdeklik őt a reklámok, a felhívások, de még a szórólapok se. 

A földművelésügyi minisztérium sajtóosztálya megerősítette, hogy Szlovákia igyekezett enyhíteni a brüsszeli szigorú intézkedéscsomagon, de az uniós bizottság semmiféle kompromisszumra nem volt hajlandó. Egyetlen egy lehetőséget vázolt fel Brüsszel: teljesen törölni kell a jelenleg még hatályban lévő jogszabályból az egész fejezetet, magyarán nem kellenek tájékoztató táblák arról, hány százalékban vannak képviselve a szlovákiai élelmiszerek a nagy kereskedelmi hálózatokban – ezért a táblák az év végéig eltűnnek a boltokból. Az Európai Bizottságnak az sem tetszett, hogy Szlovákia előnyben akarja részesíteni saját élelmiszertermékeit annak ellenére, hogy az Európai Unió tagja. 

A nagykutya igaza… 

Az uniós döntésre reagálva több szlovákiai élelmiszer-előállító is kifejtette, hogy ezúttal is érvényesült az erősebb akarata, a gyakorlatba ugyanis annak javaslatát kell átültetni. „Lehet, hogy a kereskedelmi láncok bejáratainál elhelyezett, és a hazai termékeket kínáló reklámtáblákra nem sokan figyeltek fel, de azért mégis volt hatása az ilyen jellegű propagálásnak” – mondta lapunknak az egyik jelentős honi élelmiszergyártó cég névtelenséget kérő képviselője. 

Egyébként eleve nehéz megmondani, melyik élelmiszer hazai és melyik nem. Például a Slovakia nevű chipseket Csehországban, a sós pálcikákat pedig Magyarországon gyártják. A szocializmusból örökölt, máig közkedvelt édességek jelentős részét, mint például a Horalkyt vagy a Tatrankyt ugyancsak Csehországban gyártják, sőt a szepességi virslit is. Látszólag hazai cikknek tűnik a Lunex és a Bambino kenősajt, ám ez is nyugati szomszédunknál készül. Végezetül a Rajo vajának alapanyaga döntően még csak nem is szlovák tejtermék, ráadásul magát a vajat is Németországban gyártják.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?