<p>Pozsony. Fokozatosan búcsút inthetünk a hagyományos villanyóráknak. A kormány által tegnap elfogadott ütemterv szerint 2020-ra az áramszolgáltatók 600 ezer ügyfelének intelligens mérőórákat szerelnek fel, amelyeknek köszönhetően csökkenhetnek a fogyasztók költségei. Az új technológia azonban a csalók számára is új lehetőségeket tartogat.</p>
Jön az okos mérőóra
ÖSSZEFOGLALÓ
A gazdasági tárca által kidolgozott ütemterv szerint az első fázisban, 2015 februárjáig nagyjából 6 ezer okos mérőórát szerelnek fel, amelyeken a rendszer hatékonyságát tesztelik majd. A következő fázisban, 2020-ig a 4 megawattóránál nagyobb éves fogyasztással rendelkező ügyfelek 80 százalékát szeretnék lefedni, ami nagyjából 600 ezer mérőórának felel meg. „Mindez az előzetes becslések szerint több mint 90 millió euróba kerül majd, a későbbiekben azonban az ezeknek köszönhető éves megtakarítás elérheti akár a 22 millió eurót is” – mondta el Tomáš Malatinský gazdasági miniszter. A gazdasági tárca számításai szerint a rendszer kiépítésének a költségeit az áramszolgáltatók állják, míg a megtakarításokból leginkább az ügyfelek profitálnak majd.
Az intelligens mérőórák előnye, hogy pontosabbá válik a mérés, eltűnnek a jelenlegi becsléseken alapuló vagy átalánydíjas csekkek, ráadásul a fogyasztók akár órákra lebontva meg tudják nézni, mikor mennyi energiát fogyasztottak. Ezzel tudatosabbá válhatnak a fogyasztási szokások, és csökkenthetők a költségek is.
Az okos mérőórák nagy lehetőséget jelentenek azonban azoknak is, akik nem éppen törvényes módszerekkel szeretnék csökkenteni a költségeiket. A jelenlegi mérőórákat kizárólag fizikai módon lehet valamilyen szinten befolyásolni, az intelligens mérőórák azonban interneten, gyakran mobilneten keresztül kommunikálnak a szolgáltató szervereivel, így egy trükkös kedvű számítógépes szakértő könnyen eltérítheti az adatfolyamot, és átirányíthatja egyfajta módosító algoritmuson, így elérhető például, hogy a szolgáltatóhoz minden elfogyasztott kilowatt áram helyett már csak e mennyiség tizedéről érkezzen jelentés. A technet.hu elemzése szerint azonban a számítógépes bűnözők akár azt is megtehetik, hogy egy általuk nem kedvelt cég (vagy épp a szomszéd) mérőórájának adatait sokszorosára írják át, így az áldozat váratlanul brutális összegekről szóló csekkeket találhat a borítékban. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.