Jó minőség, kisebb hozam

<p>A szlovákiai szőlőtermesztő körzetekben már elkezdődött a szüret. Idén az átlagosnál kevesebb lesz a termés, elsősorban az óriási szárazság miatt. Azonban a minőséggel nem lesz gond.</p>

 

Az országban mintegy 18 ezer hektárra tehető a szőlészetek kiterjedése, viszont a jelzett területnek megközelítőleg alig a felén folytatnak intenzív termelést. Az országban hat szőlőtermesztő terület található, melyek közül 5800 hektárjával a Kis-Kárpátok körzete a legnagyobb kiterjedésű, mögötte a dél-szlovákiai következik a maga 5300 hektárnyi területével. „Az idei szőlőtermés egészségesnek mutatkozik, így a borgazdák jó minőségű alapanyaghoz juthatnak. Egyes helyeken már szedik az Irsai Olivért. Az átlagosnál azonban kevesebb lesz a termés, elsősorban az óriási szárazságok miatt. A szőlőszemek kisebbek, nem annyira nedvdúsak, a fürtök súlya kisebb a vártnál. Az átlagba nem sorolom bele az elmúlt évet, mivel az kimondottan gyatra volt a szőlőtermést illetően. Ha a tízéves, jó közepes átlagot veszünk, akkor ahhoz képest 15–20%-kal lehet kevesebb az idei termés. A szárazságok a minőségnek jót tettek, a mennyiségnek azonban nem” – tájékoztatta lapunkat Pavel Ďurišin, a Szlovákiai Szőlőtermesztők Szövetségének igazgatója.

A szüret éppen a meleg időjárásnak köszönhetően a vártnál mintegy 10–12 nappal korábban indult be. A szőlőnek igencsak árt a hűvös, szeles és esős időjárás, főképpen a virágzás időszakában, mert akkor azok nem termékenyülnek meg kellőképpen. „Az elmúlt napok csapadékos időjárása lényegében már nem nagyon befolyásolja az idei termést, esetleg valamelyest még a későbben érő fajtákra lehet hatása. Mindenesetre ez az eső már nagyon kellett, elég volt a nagy szárazságból” – részletezte a szőlőtermesztő gazda. Szlovákiában a leggyakrabban termesztett fajták a Müller Thurgau, a zöld veltelíni, a kékfrankos, a Rizling, a szentlőrinci, valamint a Cabernet Sauvignon. Egy-egy eredményesebb évben az országban mintegy 50 ezer tonnányi szőlő is megterem, amelyből 320–350 ezer hektoliter bort állítanak elő. A nagybani borexport nem jellemző az országra, viszont az import annál inkább. „Még a közös csehszlovák állam idején Szlovákiából évente mintegy 200 ezer hektoliternyi bor jutott el a csehországi régiókba. Most meg az a helyzet, hogy Szlovákia éves borimportja eléri az 500–600 ezer hektolitert, ami jócskán több a hazai előállítású bornál” – mondta a borgazda.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?