Pozsony. Ma már tagadni sem érdemes: egy kisebb gazdasági visszaesés van kialakulóban, amely azonban Közép-Európát eddig nem érintette. A tavaly nyári egyesült államokbeli hitelválság ugyanakkor lassan tovább gyűrűzik más pénzügyi ágazatokba is.
Jelenleg a legjobb befektetés a szlovák korona
Ha az USA gazdasági megtorpanását nem is érezzük meg, a tőzsdék mélyrepülése a mi pénztárcánkat is megcsapolta. A már egy-két éve előre jelzett nagyobb korrekció elérkezett, már a szokásos év eleji tőzsdefutam sem volt az igazi. Érdekes módon a legellenállóbb parkettek éppen a dél-amerikaiak voltak. Annak ellenére, hogy ezek tipikusan a feltörekvő piacok közé tartozó országok, ahol a válságok esélye mindig nagy, épp a lakossági eladósodottság nem jellemző rájuk. Azon kevesek, akik elég bátrak voltak, és a már szép számmal megtalálható ilyen befektetési stratégiájú alapokba tették megtakarításaikat, dörzsölhetik a tenyerüket. Összefoglalásként elmondható, hogy az elmúlt negyedévben újra igaznak bizonyult az állítás, a legjobb befektetés a szlovák korona: 2-3 százalék kamathaszon, plusz 3 százalék devizaerősödés együtt tisztes hasznot eredményezett. A nyíltvégű alapok kereskedelméből is látszik, hogy a szlovákiai kisbefektetők tanulékonyak, a részvényalapok jegyeitől éppen ebben az időszakban szabadultak meg a legtöbben, és megtakarítások leginkább a pénzpiaci alapokban vándoroltak.
A tőzsdei mozgások jelentőségéhez még annyit érdemes hozzátenni, hogy a második pillér nyugdíjpénztárainak alapjai között a legtöbb részvényt birtoklók a legnépszerűbbek. Annak ellenére, hogy a tőzsdeindexek bukfenceznek, az alapok eredményei mégis alig mutatnak csökkenést. Mindez a portfóliómenedzserek előrelátását bizonyítja. Sok pénztártag ugyanis bizonyosan nem kellően mérte fel a kockázatot, amikor a legkockázatosabb variációt választotta. Ez ellen a befektetési stratégák úgy védekeznek, hogy egyelőre a lehető legkevesebb részvényt tartják a kosárban.
A lakossági pénzügyek terén a megtakarítások mellett azonos fontosságúvá vált a hitelfelvétel. Annak ellenére, hogy az angolszász országokban éppen ez lobbantotta fel a válság gyújtózsinórját, Szlovákiában az óvatosság legkisebb jele sem látszik. Január végéig az egy évvel korábbi időszakhoz képest 30%-kal nőtt a lakossági hitelfelvétel és elérte 308 milliárd koronát, miközben ebből a jelzálog több mint 200 milliárd koronát tett ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.