New York. Négy nappal azután, hogy a Bear Stearns vezérigazgatója, Alan Schwartz azzal nyugtatgatta a Wall Streetet, hogy cége nincs bajban, vasárnap arra kényszerült, hogy eladja az ötödik legnagyobb amerikai befektetési bankot a versenytárs JP Morgan Chase-nek.
Itt az óriási pénzügyi krízis előszele?
New York. Négy nappal azután, hogy a Bear Stearns vezérigazgatója, Alan Schwartz azzal nyugtatgatta a Wall Streetet, hogy cége nincs bajban, vasárnap arra kényszerült, hogy eladja az ötödik legnagyobb amerikai befektetési bankot a versenytárs JP Morgan Chase-nek. Az eladási ár rendkívül alacsony, részvényenként 2 dollár (a korábbi 30 dollár helyett), azaz a teljes vételár 236,2 millió dollár. A Bear Stearns az amerikai jelzálogválságba bukott bele és a szakértők attól tartanak, hogy további bankok juthatnak erre a sorsra. A JP Morgan pénzügyi vezetője nem nyilatkozott arról, hogy mi történik a Bear Stearns 14 ezer alkalmazottjával, és hogy egyáltalán fennmarad-e a 85 éves cég neve. Alan Greenspan, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve előző elnöke szerint az utókor a II. világháború utáni időszak legszorítóbb amerikai pénzügyi válságának fogja tartani a jelenlegit, amelynek sok áldozata lesz. A válság különösen keményen érinti a ma használt pénzügyi kockázatértékelési rendszert, amelynek számos eleme nem állta ki a nyomáspróbát. Greenspan szerint nem lehet remélni, hogy a jövőbeni válságok biztonsággal előreláthatók lesznek. A hír hallatán nagy eséssel nyitott a New York-i tőzsde. (m, pb)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2008. 06.12.
GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK
2008. 06.12.
Országhatárokon átívelő Pozsony kisugárzása
2008. 06.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.