Gyakori a gyorskölcsön

Pozsony |

<p>A növekvő munkanélküliség és a pénzínség időszakában erősödik a gyorskölcsönöket nyújtó pénzügyi szolgáltatók szerepe. Ráadásul a nagyobb társaságok már viszonylag elfogadható hitelkamatokkal rukkoltak elő.</p>

 

A munkanélküliség és a stagnáló reálbérek miatt tavaly többen fordultak a pénzügyi szolgáltatókhoz, mint egy évvel korábban. A gyorshiteleket folyósító Cetelem tegnapi közlése szerint 2012-ben 120 millió eurót nyújtottak az ügyfeleknek, ez 7%-kal több a 2011-es adatnál. „A folyósított hitelek 95 százalékát problémák nélkül törlesztik a kliensek” – közölte Aleš Kos, a francia BNP Paribas bankház csoportjába tartozó Cetelem Slovensko elnökségi tagja. „Először SMS-ben értesítjük a nem fizető ügyfelet, majd írásbeli figyelmeztetést kap, és csak a legvégső esetben fordulunk a bírósághoz vagy a végrehajtóhoz” – mondta Kos, hozzátéve: a bajba jutott ügyfelek kérhetik a törlesztőrészlet csökkentését vagy a részletek fizetési időpontjának kitolását. Tavaly 11 ezren éltek az időpont elodázásának lehetőségével, 1 millió euró értékben. A pénzügyi bizonytalanság hatására a hitelfelvétel során egyre többen biztosítást is kötnek, s miközben a nem célirányos hitelfelvételek volumene erőteljesen nő, a részletfizetésre történő vásárlások nagysága csökken. A nem banki jellegű pénzügyi szolgáltatók szerepe eleve egyre nagyobb vonzerővel bír, ugyanis a piac megbízható szereplői kezdik csökkenteni kamataikat, áttekinthetővé tették kínálatukat. Mindezt a verseny kényszerítette ki. „A piacon egyre nehezebb új ügyfeleket szerezni” – nyilatkozta a Sme lapnak Lukáš Civín, a Home Credit munkatársa. A pénzügyi szolgáltatók főleg az áruhitelek terén színesítették a kínálatukat, e kategóriában esetenként már több ezer eurós kölcsönt is kínálnak, míg a bankok sokszor csak egy, univerzális terméket tudnak felmutatni – magyarázta Ján Porázik, a Fincentrum elemzője. Általánosságban 1500 euró felett a banki és a nem banki pénzügyi szolgáltatók feltételei gyakorlatilag egybevethetőek, azaz a kamatok között nincsenek érdemi különbségek. Például 3000 eurós áruhitel felvétele esetében egy átlagbérből élőnek az UniCredit 13 százalék, a ČSOB 13,90, a Tatra banka 15,90 százalék, a Postabank pedig 21 százalék kamattal nyújt hitelt, míg a Cetelem 13,40 százalékos, a Home Credit pedig 22,40 százalékos kamattal terheli a kölcsönt. Ha a teljes hiteldíjmutatót (RPMN) vizsgáljuk, akkor Marcel Laznia, a Szlovák Bankszövetség elemzője szerint a banki kamatteher 17 és 25 százalék között mozog az áruhitelek kategóriájában. Tény, hogy a gyorskölcsönt folyósítók valamivel drágábbak, viszont nagyobb kockázatot is vállalnak, mivel döntően kevésbé jómódú, így magasabb kockázatot képviselő ügyfelekkel foglalkoznak. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?