GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK

Többletet mutat a 2008-as büdzsé
Pozsony. A 2008-as állami költségvetés három hónap elteltével 80,968 milliárd korona bevételt és 77,542 milliárd korona kiadást könyvelt el, azaz az első negyedév után 3,426 milliárdos többletet mutat. 2007 hasonló időszakához viszonyítva ez 15 milliárd koronával jobb eredmény.

Többletet mutat a 2008-as büdzsé

Pozsony. A 2008-as állami költségvetés három hónap elteltével 80,968 milliárd korona bevételt és 77,542 milliárd korona kiadást könyvelt el, azaz az első negyedév után 3,426 milliárdos többletet mutat. 2007 hasonló időszakához viszonyítva ez 15 milliárd koronával jobb eredmény. A büdzsé éves szinten 348,25 milliárd bevételt és 308,23 milliárd korona kiadást vár, vagyis eleve 31,98 milliárd koronás deficitet terveztek. Máris elkezdődött a 2009-es állami költségvetés tervezése, ami jövőre 3,7%-os kiadásbővülést vetít előre, miközben a bevételek oldala 8,2%-kal nő. Abszolút számokban kifejezve az előzetes tervek 394,39 milliárd korona kiadással és 376,8 milliárd korona bevétellel számolnak, a tervezett hiány 14,5 milliárddal kisebb az ideinél. (SITA, ú)

Hurcolkodik a Stein sörgyár

Pozsony. A főváros szívében található Stein sörgyárból tegnap elszállították a 40 tonnás palackozógépet, és a vyhnei sörgyárban szerelik fel. „A Blumental utcai sörgyárban 2007 decemberében állt le a termelés. Az épület új tulajdonosai más helyszínre szállítják a technológiai berendezéseket” – mondta Igor Richtárik, a Stein sörgyár elnöke. A gyár helyén lakóház, szálloda és üzletsor épül. A sörgyárat 1873-ban Alexander Stein alapította. (t, ú)

Prága ragaszkodik a koronához

Prága. Csehország akkor vezeti be az eurót, amikor az előnyös lesz a polgárok és a gazdaság számára. Ezt megelőzően viszont az elodázhatatlan reformok sorát, beleértve a nyugdíj és egészségügy reformját, kell végrehajtani – közölte tegnap Mirek Topolánek cseh miniszterelnök, aki az euró bevezetésének esetleges időpontjáról nem ejtett szót. A kormányfő hozzátette, az eurótól való ódzkodást erősíti az a tény, hogy a csehek most sokkal jobban bíznak a koronában, mint korábban. Csehország egyébként, az inflációt leszámítva, gond nélkül teljesíti az euró bevezetésének feltételéül szabott ún. maastrichti kritériumokat. A Cseh Statisztikai Hivatal tegnap tette közzé a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított 2007-es államháztartási hiány nagyságát. Eszerint a deficit a GDP 1,58%-ára rúgott, miközben a maastrichti kritérium legfeljebb 3%-os államháztartási hiányt tesz lehetővé. (ČTK)

Hullámvasútra ült a forint

Budapest. Tegnap délelőtt 261,50 forinton is jegyezték az eurót a bankközi devizapiacon, vagyis a magyar deviza tovább gyengült, ám délután lemorzsolta veszteségét. A forint mozgását részben a magyar deviza kurzusát hétfőn lejtőre kényszerítő kormányválság, a török belpolitikai krízis miatt gyengülő líra, valamint a nemzetközi hangulat befolyásolhatja. A következő napokban 258–262 forint között ingadozhat az euró árfolyama – fogalmazott Kolba Miklós, az ING szakértője. Szakértők szerint ha a jelenlegi helyzet koalíciós szakításba torkollik, akkor júniusig akár 10%-ra is emelkedhet a magyar jegybanki alapkamat. Ez rendkívül megdrágítja a magyar polgárok hitelfelvételét. Ha a piac arra a következtetésre jut, hogy a költségvetési kilátások zavarosabbá váltak, akkor könnyen elképzelhető, hogy egy euróért akár 270 forintnál is többet adhatnak. (m, vg, ú)

Unió: kevesebb az állástalan

Brüsszel. Rendkívül alacsony szinten stabilizálódott a munkanélküliség az euróövezet országaiban februárban, a 27 uniós tagországban pedig csökkent januárhoz képest, mert a Németországban tapasztalt javulás ellensúlyozni tudta a munkanélküliek számának emelkedését Spanyolországban és Írországban. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint az euróövezet országaiban 7,1% volt a munkanélküliség, ugyanannyi, mint januárban. Az Európai Unió 27 tagországában 6,8 százalékról 6,7 százalékra mérséklődött az arány. Magyarországon 7,6 százalékos volt a munkanélküliség februárban, ami azonos a januárival. Szlovákiában viszont 9,9 százalékot mértek, ami ugyan 0,2 százalékkal kevesebb a januári mutatónál, ám még mindig a legmagasabb az Európai Unión belül. Közvetlenül előttünk áll Spanyolország (9%) és Lengyelország (8%), míg a legjobb a helyzet Hollandiában (2,7%), valamint Cipruson (3,6 százalék). (MTI, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?