Pozsony. Szlovákia lakosságának gazdasági ereje tavaly novemberben, 1999 szeptembere óta, a legmagasabb szintet érte el, és a növekedés idén tovább folytatódik – állítják a Szlovák Hitelminősítő Ügynökség (S.R.A.) elemzői a legfrissebb statisztikai adatokra hivatkozva.
Folyamatosan javul gazdasági helyzetünk
Pozsony. Szlovákia lakosságának gazdasági ereje tavaly novemberben, 1999 szeptembere óta, a legmagasabb szintet érte el, és a növekedés idén tovább folytatódik – állítják a Szlovák Hitelminősítő Ügynökség (S.R.A.) elemzői a legfrissebb statisztikai adatokra hivatkozva. A javulás elsősorban a reálbérek növekedésének köszönhető, de ehhez hozzájárult a vagyonalapi kötvények kifizetése is. A legnagyobb béremeléseknek tavaly is a távközlési alkalmazottak örülhettek, az ágazatban dolgozók fizetése ugyanis november végére, az előző év azonos időszakához képest, több mint 50%-kal nőtt. Ha figyelembe vesszük az inflációt, a telefonpiacon dolgozók 15 494 koronás átlagos nominálbére még mindig 42%-kal magasabb, mint egy évvel korábban. Kisebb, ám még mindig jónak mondható fizetéssel büszkélkedhetnek az ipari alkalmazottak, akiknek a tavalyi év első tizenegy hónapjában 13 ezer koronás átlagbérük volt. A közlekedésben dolgozók átlagfizetése 12,5, a nagykereskedelemben 11,4, az építőiparban pedig 10,9 ezer korona. A sereghajtók továbbra is a kiskereskedelemben dolgozók, az ő átlagbérük a 9 ezer koronát sem éri el. Ez utóbbiban a reálbérek az elmúlt év novemberében csaknem 5%-kal estek vissza az előző évhez képest. Két százalékkal estek a reálbérek a közlekedésben és az építőiparban is, míg a többi ágazatban növekedésre került sor. Az elemzők idén a lakosság gazdasági erejének további növekedésére számítanak. Az ezt vizsgáló ESO-index így újra 100 pont fölé emelkedhet, ahol legutóbb bevezetése idején, 1999 januárjában állt.
A lakosság életszínvonalának további növekedését egyelőre leginkább a hatalmas munkanélküliség veszélyezteti, amely tartósan a félmilliós szint fölött mozog. Tekintettel a gazdaság jelenlegi munkahelyteremtési képességére, a jövőben sem számíthatunk jelentősebb javulásra. A statisztikai hivatal friss jelentése szerint a kiskereskedelemben az alacsony bérek mellett folytatódtak az elbocsátások, az ágazatban 14%-kal kevesebben dolgoztak az előző évhez képest. Csökkent az építőiparban dolgozók száma is, míg a szolgáltatások 4,5%-kal több embernek kínáltak megélhetést. Novemberben az ipar 555 ezer alkalmazottat foglalkoztatott, a nagykereskedelemben 150 ezren, a szolgáltatásokban 124 ezren, az építőiparban 123 ezren, a közlekedésben 100 ezren, a távközlésben pedig 15 ezren dolgoztak. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.