ÖSSSZEFOGLALÓAthén. Óriási szakadék tátong a görög jegybank és az országot finanszírozó nemzetközi szervezetek becslései között azzal kapcsolatban, mennyi tőkére lenne szükség a görög pénzügyi rendszer talpra állításához.
Év végére jöhet a megismételt összeomlás
ÖSSSZEFOGLALÓ
Athén. Óriási szakadék tátong a görög jegybank és az országot finanszírozó nemzetközi szervezetek becslései között azzal kapcsolatban, mennyi tőkére lenne szükség a görög pénzügyi rendszer talpra állításához. Az athéni jegybank becslése szerint hatmilliárd euróra van szükség a bankok feltőkésítéséhez, míg a donorok ennek legkevesebb háromszorosával számolnak. Athén az év végére kifut a donoroktól kapott kapitális, 172 milliárd eurós hitelből.
Tegnap visszatért Athénba a trojka, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértőiből álló küldöttség. Elsősorban a szervezetek által folyósított illetve még szükséges hitelekről lehet szó a megbeszéléseken. A görög kormány azt reméli, hogy az eurózóna pénzügyminisztereinek március tizedikén esedékes találkozójára elvi megállapodás születik, április elsejére pedig konkrétan is lefektetik újabb 8,8 milliárd euró felhasználásának feltételeit. A feleknek többek között egyes piacok további liberalizálásáról és a munkáltatók társadalombiztosítási hozzájárulásának csökkentéséről kell még megállapodniuk.
A déli állam eddig összesen 240 milliárd euróhoz jutott a trojkától, amit két nagy részletben ítéltek meg – 2009-ben 110, 2012-ben 130 milliárdról döntöttek – és több kisebben hívtak le. Az újabb megsegítésről azt követően kezdtek még pár hete terjedni a hírek, hogy a nemzetközi hitelezők az év végéig, amikor kifut a jelenlegi mentőcsomag, 15 milliárd eurós hiányt valószínűsítettek. A segítséget feltételekhez kötnék, mert a korábban vállaltaknak a felét sem teljesítette Athén. Fel kellene például gyorsítani az államigazgatás és a munkaerőpiac reformját, a gyógyszeripar liberalizációját, a hadiipar szerkezetátalakítását. (MTI, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.