Az Európai Unió országai közül Szlovákiában a legnagyobb a munkanélküliség – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak a legfrissebb jelentéséből. Az állástalanok aránya júniusban nálunk 10,7%-os.
Európában nálunk van a legtöbb állástalan
A rég nem látott mértékű európai gazdasági növekedés az EU országainak a többségében azonban kedvezően hatott a foglalkoztatottságra, az állástalanok aránya szinte minden uniós tagországban visszaesett. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat által tegnap nyilvánosságra hozott adatok a munkanélküliség csökkenéséről tanúskodnak. A 3% feletti gazdasági növekedésnek köszönhetően az EU 27 tagországában 2007 júniusára átlagosan 6,9%-ra csökkent a munkanélküliek aránya, ez pontosan egy százalékponttal kevesebb az egy évvel korábban mért szintnél, és mintegy 16 millió állástalant jelent. Ezek a mutatók még mindig jelentősen rosszabbak az Amerikai Egyesült Államokban (4,5%) és a Japánban (3,8%) mért munkanélküliségtől.
Továbbra is komoly gond a 25 év alatti fiatalok átlagon felüli munkanélkülisége, amely az unióban 15 és fél százalék. Szlovákiában még ennél is magasabb, minden ötödik fiatalnak nincs állása. Ebben azonban korántsem vagyunk csúcstartók, a fiatalkorúak munkanélkülisége Görögországban, Franciaországban, Lengyelországban és Romániában is magasabb a szlovákiai szintnél, meghaladja a 20%-ot. Bár Szlovákia újra vezeti a munkanélküliségi ranglistát, bizakodásra adhat okot, hogy az elmúlt években nagyon gyorsan apadt az állástalanok száma. Ez főleg annak köszönhető, hogy 2004 eleje óta 200 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, amely az idei első negyedévben elérte a 2 millió 327 ezer főt. Emellett jelentősen nőtt a külföldön dolgozó szlovák állampolgárok létszáma, amelyet most 170-200 ezer fő közöttire becsülnek, a legtöbben Csehországban, Nagy-Britanniában, Magyarországon és ĺrországban dolgoznak. A munkaügyi hivatalok által nyilvántartott, munkát kereső emberek száma egyébként 216 és fél ezer fő volt 2007 júniusában, ami a munkaképes lakosság 8,3%-át jelenti, és mélypontnak számít az önálló Szlovákia történetében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.