Szlovákiában a lakosság nagy része még nem is találkozott a közel nulla energiaigényű épület fogalmával, miközben az ezzel kapcsolatos feltételeket hamarosan az összes új családi ház építőjének be kell tartania.
Energiatakarékos házak
Európai uniós előírás, hogy 2020 végétől valamennyi új épület közel nulla energiaigényű épület legyen. Ez utóbbi nem azonos a passzívház, az aktívház, az ökoház vagy más hasonló fogalmakkal, csak azt rögzíti, hogy nagyon energiatakarékos épületről van szó, és az épületben felhasznált igen kis mennyiségű energia számottevően az épületben vagy annak közelében termelt megújuló energiából származik. Hogy a lakosság hogyan készült fel az új szabályozásra, azt a Falazóanyag-gyártók Szövetségének (ZVMM) a megbízásából a 2Muse piackutató ügynökség mérte fel.
„A közel nulla energiaigényű épület fogalmával a most elvégzett felmérés szerint a lakosságnak eddig csupán a 28 százaléka találkozott, amit a szakmai szervezetünk eddigi tapasztalatai is alátámasztanak. A családi házat építtetők gyakran a legalapvetőbb hőszigetelési szabályokkal sincsenek tisztában, vagyis mindenképp megéri szakemberhez fordulniuk”
– nyilatkozta Martin Mihál, a ZVMM elnöke.
Akik már találkoztak a nulla energiaigényű épület fogalmával, azoknak nagyjából a fele a megújuló energia felhasználását tartja a legfontosabb feltételnek, negyedük pedig az ehhez kapcsolódó kiegészítő technológiákat. „Minden ötödik megkérdezett ugyanakkor a vastag vagy hőszigetelt falakra esküszik, ami teljesen hibás elképzelés” – mondta Mihál, aki szerint nem szabadna csupán a szigetelésre összpontosítani, hiszen ugyanilyen fontos a megújuló energiaforrások felhasználása és a modern fűtési rendszer is. (TASR, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.