Elvetélt munkahelyteremtés

<p>Pozsony. A földművelésügyi tárca az előző kormány idején, vagyis még 2010-ben készített felmérése szerint az agrár- és élelmiszer-ipari ágazatban 15 ezer új munkahely létrehozására lenne esély, aminek köszönhetően nőne a vidéki foglalkoztatottság. Simon Zsolt, a Híd alelnöke, akkori agrárminiszter szerint ésszerű projektekről volt szó, amelyeket azonban a tárca jelenlegi vezetése megfontolatlanul elvetett.</p>

SUSLA BÉLA

„Ľubomír Jahnátek, a föld-művelésügyi tárca jelenlegi vezetője többször, jó néhány fórumon hangoztatta, hogy megvalósítható a munkahelyteremtés, az elméleti elképzeléseket azonban nem követi gyakorlati megvalósítás” – mondta el lapunknak Simon Zsolt. A volt tárcavezető szerint az árvizek elleni védelemben 2011-ben legalább idénymunkásként néhány ezer embert alkalmaztak. „Ennek a ténykedésnek is meglátszottak az eredményei, így jómagam egyértelműen kitartok amellett, hogy továbbra is foglalkoztatni kell az idénymunkásokat az árvízvédelemben, mert megéri, hiszen többezer euró takarítható meg, ha jelen vannak a veszélyeztetett területeken” – fűzte hozzá Simon.

Azonban nem ez az egyetlen gond az ágazatban. Az előző kabinet a mezőgazdaságban például közvetett intézkedésekkel kívánta fellendíteni a szarvasmarha-tenyésztést. „Elsősorban vissza akartuk fogni a biogázállomások üzemeltetését, azzal, hogy valamennyi, takarmányozási céllal termesztett kukorica hektárjára kötelező legyen felmutatni az állatállományt. A mezőgazdaságnak ugyanis elsősorban élelmiszert kell előállítania, nem pedig elektromos energiát” – vallja Simon. Intézkedéseiknek hamarosan meg is lett az eredménye: a szarvasmarha-állomány létszáma gyors ütemben emelkedett, mégpedig olyan mértékben, amilyet Szlovákia addig nem élt meg. A nagyobb állatállománynak köszönhetően nőhetett a foglalkoztatottság is, hiszen az állatokról gondoskodni kell. A növekedés tavaly szeptemberig folytatódott, amikor több mint 202 ezer szarvasmarha volt az országban. Idén márciusban azonban már csak 197 ezret tartottak nyilván a gazdák. „A jelenlegi kabinet számára fontosabb, sőt, elsőrendű az elektromos áram előállítása az élelmiszer-termelésnél” – állítja a szaktárca előző vezetője. Simon a Ľubomír Jahnátek által irányított agrártárca rovására írja az élelmiszerárak növekedésének egy részét is, hiszen ha a gazdák nem kapnak időben és kellő mértékű támogatást, megemelik a termékeik árát.

Tavaly augusztusban a kabinet rendkívüli ülésén tárgyalta meg és hagyta jóvá azt a támogatási tervezetet, amely által a szárazság sújtotta üzemeket, termelőket szándékozta dotálni. A támogatás hitel formájában nyújtandó játékszabályait azonban úgy szabta meg, hogy a 16 ezer mezőgazdasági szubjektumból mindössze 41 volt képes teljesíteni a támogatás kritériumait.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?