<p>A földművelésügyi tárca megkongatta a vészharangot: a minisztérium szerint a fejőstehén- és sertéstenyésztőknek szánt rendkívüli állami támogatást az idei év végig ki kell fizetni, mivel az erre elkülönített pénzösszeg a 2015-ös állami költségvetés részét képezi. Ha ez nem sikerül, hatalmas károkra számíthatunk. </p>
Elúszhat az agrárpénz
Pozsony |
A támogatást az állattenyésztésben tapasztalható kedvezőtlen helyzet áthidalására szánták, az erre elkülönített összeg azonban az idei költségvetés részét képezi, a tehén- és sertéstenyésztéssel foglalkozó gazdáknak ezért még idén hozzá kell jutniuk a dotációhoz. A Ľubomír Jahnátek vezette földművelésügyi tárca ezért gyorsított eljárásban kívánja megtárgyalni a támogatás odaítélését szabályozó rendeletet, amelynek a tervezetét már tárcaközi egyeztetésre bocsátottak. A dotációval kapcsolatos részleteket az Agrárkifizető Ügynökség (PPA) teszi közzé. A rendkívüli pénzinjekció feltétele a Haszonállatok Központi Adattárában (Centrálny register hospodárskych zvierat) 2015. szeptember 30-ig bejegyzett állatállomány. Panaszkodnak a gazdák A Szlovákiai Agrárkamara (AKS) pozitívan értékeli a minisztériumi kezdeményezést, rögvest hozzáfűzve azonban, hogy az érdekszervezet már korábban is több alkalommal szorgalmazta az állattenyésztésnek nyújtandó pénzinjekció fontosságát. „Az állattenyésztés már huzamosabb ideje komoly gondokkal küszködik. Az értékesítési árak jóval az előállítási költségek alatt vannak. Nem beszélve arról, hogy megfelelő állatgondozót sem könnyű találni. Nagyon kevés mezőgazdasági vállalkozás viseli el ezeket a könyörtelen terheket, és a munkaerő-leépítés is komoly gondokat jelent a falvakban” – tájékoztatta lapunkat Patasi Ilona, az AKS elnöke. Gyorsan kell lépni A földművelésügyi tárca szerint, mivel a támogatást az idei év végéig kell elosztani, rendkívül rugalmas lépésekre van szükség. „Ellenkező esetben a rendkívüli támogatások kifizetése nem lenne reális, és ezzel a szlovákiai mezőgazdaságot jelentős károk érnék” – áll a minisztériumi indoklásban. Az AKS elnöksége már egy korábbi határozatában kijelentette, hogy ha támogatásra szánt pluszösszeg van, azt a fejőstehenekre kell adni. „Természetesen azzal a feltétellel, hogy a tenyésztők a támogatást követően legalább még 12 hónapon át megtartják az állatállományt” – magyarázta Patasi Ilona. Brüsszel is beszáll A földművelésügyi minisztérium által jelzett – és az év végéig kifizetendő – támogatást uniós és állami forrásokból finanszírozzák. „A szaktárca úgy dolgozta ki a rendeletét, hogy rendkívüli támogatásban részesítse a tej- és a sertéságazatot, amelyek már huzamosabb ideje kedvezőtlen helyzetben vannak. A jelzett ágazatokban kialakult válsághelyzetet mindenekelőtt az orosz élelmiszerembargó, az uniós államokban létrejött tejfelesleg, a tejkvóták eltörlése, valamint a tej és a hús iránti világpiaci kereslet visszaesése váltotta ki” – állítja az agrártárca.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 03.10.
Jelentős uniós agrártámogatás úszhat el
2024. 02.09.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.