Pozsony. „Ne csodálkozzanak azon, hogy növekszik az ország külkereskedelmi mérleghiánya” – fakadt ki egy dunaszerdahelyi olvasónk a pénzügyminisztérium legfrissebb kimutatására reagálva, és saját tapasztalatait ecsetelve mutatott rá az ellehetetlenített kivitelre, amelyet adminisztratív megkötések nehezítenek.
Ellehetetlenítik a fuvarozókat
A 7,5 tonna hasznos teherbírásúnál nagyobb gépjárművek csak szállítási engedéllyel léphetik át az országhatárt. Ezek hiánya úgy tűnik, nemcsak idén és nemcsak Magyarország irányában okoznak a szlovákiai fuvarozóknak fejfájást – erősítették meg értesülésünket a szlovákiai teherfuvarozók szövetségének, a Česmadnak az illetékesei. Ugyanakkor elárulták, vannak országok, amelyekkel év közben is meg lehet egyezni a fuvarozási engedélyek pótlásáról. Magyarország állítólag nem tartozik ebbe a csoportba, pontosabban mi több engedélyt kértünk, mint amennyit a magyarok akarnak Szlovákiától. Ez azonban nem a politikával, hanem az adott ország gazdasági és külkereskedelmi érdekeltségeivel függ össze.
Szlovákia és Magyarország viszonylatában az éves kvóták nagysága nem nagyon változik, pontosabban az idén 4 ezerrel 50 ezer darabra sikerült növelni az egyszeri szállítási engedélyek számát – tudtuk meg a szlovák közlekedési tárca illetékeseitől. A szállítási engedélyeket a fuvarozók között – a közlekedési minisztériummal egyeztetett követelmények és feltételrendszerek (például környezetvédelmi szabványok betartása, motortípus, gépjármű életkora stb.) alapján – a Česmad osztja el. A szlovákiai fuvarozók szövetsége – más országok, így például a magyarországi társszervezet gyakorlatával ellentétben – nem korlátozza tagjainak, illetve gépjárműparkjának számát. Szlovákiai sajátosság az is, hogy nemcsak Česmad-tagok kaphatnak nemzetközi szállítási engedélyt, hanem bárki, aki legalább két évig belföldön fuvarozott s teljesíti az adott ország gépjármű- vagy motortípusra vonatkozó szabványait. (Például Ausztria a jövő évtől szeretné teljesen kiszorítani útjairól az Euro 1-es motortípusú járműveket.)
Az említett magyar–szlovák államközi szerződésben a két ország abban is megállapodott, hogy a határvonal mentén 60 kilométeres távolságig nem kérnek a fuvarozóktól szállítási engedélyt. Ugyanakkor több hazai fuvarozó fel tudott hozni példát arra, amikor a határon csak szállítási engedéllyel voltak hajlandók továbbengedni szállítmányukat, pedig úticéljuk bőven belefért a 60 kilométeres keretbe. A szlovák közlekedési tárca illetékesei elismerik, hogy a fuvarkeret szűkös. „Két héttel ezelőtt jeleztük a magyar közlekedési tárca illetékeseinek, hogy erre az évre még 500-1000 egyszeri átlépési engedély kellene, azonban választ ez idáig nem kaptunk” – nyilatkozta lapunknak Jozef Tisovský, a szlovák közlekedési tárca illetékese. Tőle tudjuk azt is, hogy az egyszeri átlépési engedélyeken túl 700 tartós szállítási engedélyben is megegyezett a két ország (ezeket azon fuvarozók között osztják szét, akik évente legalább 50-60 határátlépést tudnak kimutatni). Tisovský optimista: „Ha belépünk az Európai Unióba, a határátlépési engedélyek körüli huzavona is megszűnik.” Nem ilyen derűlátó olvasónk, aki két korszerű (Euro 2 és Euro 3) járműve után évente 3,6 millió korona lízingdíjat fizet. „Szállítanom kell, hogy ki tudjam fizetni ezt a horribilis összeget” – nyugtázta egykedvűen, majd megjegyezte: ha nem akarja elveszíteni a piacot, kénytelen kisebb, nem engedélyköteles gépkocsival fuvarozni a konzervdobozokat a magyarországi megrendelőnek. Még akkor is, ha a berakodási, vámolási stb. költségek így lényegesen magasabbak. A korszerű kamion pedig szállítási engedély híján kényszerszünetel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.