Eljött az almaszüret ideje

<p>A gyümölcsszüret a legörömtelibb teendők közé tartozik, az egész évi munkánk gyümölcsét takarítjuk be. Ezért korántsem mindegy, hogy ezt miként tesszük. A betakarítás is hatással van a gyümölcs tárolhatóságára.</p>

A gyümölcsérés külső jelei
A gyümölcs alap- és fedőszíne az érés külső jele. Az alapszín kivilágosodik, a kékeszöld világoszöldre vagy zöldessárgára, a piros héjú fajták esetében a barnáspiros élénkpirosra változik. A szedési érettség további jele, hogy az egészséges alma szélcsendes időben is hullik a fáról. Magja barna, kocsánya a legtöbb fajta esetében könnyen leválik a gallyról.

Az almát két kézzel
szedjük A tényleges szedésnek is megvan a legpraktikusabb módja. Középmagas fáknál „S“ kampóval felakasztjuk a fa erősebb ágára a szedőedényt, ami lehet műanyag vödör is.
Az almát nem tépjük. Úgy szedjük, hogy a kocsány az almán, az alma feletti virágrügy (a jövő évi termés) pedig a gallyon megmaradjon. Ezért a gyümölcsöt két kézzel szedjük. Tényleges leválasztása úgy történik, hogy az almát megemeljük és oldalra fordítjuk. Ha a kocsány így sem válna le a termőágtól, akkor a leválást elősegítendő a mutató vagy középső ujjunkkal a kocsány alapjához nyúlunk és a szabad ujjunkat támasztékként alkalmazzuk. A leválás helye ott van, ahol a kocsány vége vastag.

A nehéz leválás egyrészt fajtajelleg, másrészt a szedési érettség jele lehet. Például a Goldennél -ha korán szedjük - a kocsány nehezen válik le, ugyanakkor a termésnek hosszú kocsánya van. Ezért szoktuk ilyen esetben a kocsány elvágását javasolni ollóval. Válogatást is végezzünk Az almát óvatosan, nem dobálva rakjuk a vödörbe vagy a szedőedénybe. A vödörből pedig egyenként átrakjuk a gyöngyölegbe (ládába). Esetleg át is önthetjük, ügyelve arra, a gyümölcs ne ütődjön meg.

Ugyanakkor jó, ha már ekkor válogatást is végzünk. Külön csoportosítjuk az osztályon felüli, majd az első osztályú és a deformálódott, apróbb, inkább csak lé készítésére alkalmas, de egészséges almát. Ennek azért van jelentősége, mert a legkorábban leszedett gyümölcs raktározható legtovább és fordítva, miközben a legnagyobb, ún. legnagyobbra hizlalt almák állnak el legrövidebb ideig. Ezért kell elsőként ezeket fogyasztani. A hibás, kicsit foltos, valamint a hullott almát mielőbb fel kell dolgozni. Kiváló ivóléalapanyag, de aszalható, konzerválható, mélyhűthető vagy éppen almapálinka is készíthető belőle.

A körte betakarítása
A körtét az almához hasonlóan szedjük, ám ez a gyümölcs még óvatosabb elbánást igényel. Hosszú kocsánya ugyan könnyedén letörik vagy eltörik, ám éppen a hegyes, éles kocsányvég okozza a gyümölcs sérülését. Kertészkedőnek általában azt szoktam ajánlani, hogy a körtét a legalacsonyabb ládafajtába egy rétegbe rakjuk. Így érésüket követni tudjuk és ennek megfelelően tudjuk fogyasztani. A téli körték ugyanis nem egyszerre érnek és utóérnek. A Párizsi téli körtének kellene a legjobb minőségűnek lennie, ám ez évente változhat.
Belucz János (szerző kertészmérnök)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?