<p>A romló anyagi helyzet utolérte a nyugdíjasokat is. A növekvő rezsiköltségek és a folyamatosan dráguló élelmiszerek miatt sokan képtelenek fizetni a korábban felvett hiteleik törlesztőrészleteit. Ennek következményeként míg 2009-ben csak közel 16 ezer nyugdíjas ellen folyt végrehajtási eljárás, idén már közel 40 ezer ellen.</p>
Eladósodott nyugdíjasok
A gazdasági válság miatt egyre több nyugdíjas kerül kilátástalan helyzetbe: a növekvő rezsiköltségek és a folyamatosan dráguló élelmiszerek miatt sokan képtelenek fizetni a korábban felvett hiteleik törlesztőrészleteit vagy a telefontársaságok által kiállított számlákat. Ilyen esetekben az érintett társaságok a nyugdíjasok tartozásaihoz is végrehajtón keresztül próbálnak meg hozzájutni. „Mindezt figyelembe véve nem csoda, hogy a nyugdíjasok ellen indított végrehajtási eljárások száma csak az elmúlt négy évben 140 százalékkal nőtt” – nyilatkozta Peter Višváder, a Szociális Biztosító szóvivője. Abszolút számokban ez azt jelenti, hogy míg 2009-ben 15 843 nyugdíjas ellen folyt végrehajtási eljárás, idén januárra a számuk 39 030-ra nőtt.
A Szociális Biztosító adatai szerint csak az elmúlt hónapban 2,83 millió eurónyi nyugdíjra tették rá a kezüket a végrehajtók, vagyis a tartozásukat nem fizető nyugdíjasoknak ennyivel kevesebbet fizetett a Szociális Biztosító. A legtöbb gondot a gyorshiteleket nyújtó társaságok jelentik, hiszen ezek a masszív és gyakran megtévesztő reklámhadjárataikkal rengeteg idős embert vettek rá a hitelfelvételre. A kölcsönök kamatai azonban épp ezeknél a legnagyobbak, a kisebb bevételekkel rendelkező nyugdíjasok így rendkívül könnyen kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy egy-egy váratlan kiadás miatt képtelenek törleszteni. Sok nyugdíjasnak okoz azonban gondot a telefonszámla, a kábeltévés szolgáltatónak fizetett díj vagy az egészségbiztosítás kifizetése is.
„A végrehajtási eljárásba a Szociális Biztosítónak nincs beleszólása, csak végrehajtja az ezzel kapcsolatos döntéseket” – mondta Višváder, aki külön felhívta a nyugdíjasok figyelmét arra, hogy ne dőljenek be a gyorshiteleket nyújtó társaságok vonzó, ám gyakran csalóka ajánlatainak. A végrehajtási eljárás ugyanis a nyugdíjasok számára hatalmas sokkot jelent. Az érvényes jogszabályok szerint a végrehajtást követően a nyugdíjasnak legalább a létminimum 60 százalékának megfelelő összeghez kell hozzájutnia.
Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az egyedül élő nyugdíjasnak a levonást követően havi minimum 116,74 euróval kell rendelkeznie, a háztartásban élő egyéb személyekre plusz 48,64 euró jut. Az ezt meghaladó összegre a végrehajtó ráteheti a kezét. Az átlagos öregségi nyugdíj tavaly ugyanakkor 375,89 euró volt, miközben az ilyen nyugdíjban részesülők száma elérte a 980,8 ezret. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.