Karl Nietvelt, a Standard & Poor's olajpiaci elemzője szerint a Mol pénzügyi rugalmassága már így is korlátozott, mivel tavaly megugrott a cég adóssága. Ezért az adósság további emelkedése valószínűleg az adósosztályzat besorolásának csökkentését eredményezné a szakember szerint.
Eladósodik a Mol?
Budapest |
Ha az S&P csökkentené a Mol besorolását, akkor a magar cég kikerülne a befektetésre ajánlott körből, valószínűleg "BB plusz" besorolást kapna, ami már spekulatív sáv.
A hét elején a Citigroup elemzői is kétségbe vonták, hogy meglesz-e a Molnak a szükséges kétmilliárd dollár az INA tulajdonrészének megvásárlásához, mivel a magyar cég a közelmúltban sokat költött kitermelői beruházásokra és sajátrészvény-vásárlásra.
Az S&P elemzője ugyanakkor azt is kiemelte csütörtöki elemzésében, hogy a Mol képes lehet kordában tartani az adósságát, a cseh CEZ energiacéggel kötött sajátrészvény-üzletekből ugyanis mintegy 0,8 milliárd dolláros bevételre számíthat, de az ománi befektetéseknek is lehet anyagi hozadéka.
Az elemzőcég szerint a Mol kiigazítással számolt adósságállománya március végén 981 milliárd forint (5,9 milliárd dollár volt), a működésből eredő pénzügyi bevételnek az adóssághoz mért aránya a március végén zárult egy évben azonban továbbra sem volt több 36 százaléknál.
2006 áprilisában az S&P egyszer már negatív figyelőlistára helyezte a Molt, akkor a Mol ajánlatot készült tenni az orosz Udmurtnyeft olajvállalatra, de az elemzők szerint túl kockázatos lett volna az üzlet. Végül a felvásárlásból nem lett semmi, a magyar cég pedig lekerült a figyelőlistáról.
A negatív kihatású figyelőlistára vétel a hitelminősítői gyakorlatban rövid időn belüli leminősítés kockázatára figyelmeztet; a negatív kilátás hosszabb időtávra szól.
Karl Nietvelt az MTI-nek elmondta: az S&P "már tanulmányozza" a lehetséges költségkihatásokat és azok lehetséges finanszírozási módjait, arra az esetre, ha az ügylet "egyáltalán végbemegy". Az elemző szerint a hitelminősítő mindazonáltal "nem tartja meglepőnek" a Mol érdeklődését az INA többségi részesedése iránt, mivel "meglehetősen jól ismert tény", hogy amikor a Mol a kezdeti 25 százalékot megvette, már akkor is a többség megszerzése volt a célja.
A hitelminősítő várakozása szerint ha lesz konkrét ajánlat az INA-részvényekre, azt a Mol a következő egy hónapban megteszi, és az ügylet sikeres lezárása legalább három hónapot igénybe vesz. Így a csütörtökön bejelentett negatív figyelőlista végkimenetele idén október előtt nem valószínű. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.