Pozsony. Az utóbbi hetek egyik leggyakrabban emlegetett témája a korona erősödése. Legfontosabb kiváltó oka a szlovák gazdaság robusztus teljesítménye, a termelékenység növekedése és a még mindig meglévő pozitív kamatkülönbözet az Európai Központi Bank rátájához képest.
Eladhatják itteni ingatlanaikat a spekulánsok
Mint már ismert, az utóbbi évek lakásárnövekedése mögött jelentős mértékben állnak külföldiek, első sorban britek, írek és spanyolok. A közelmúltban az ő anyaországukban szintén jelentős volt a lakáskereslet. A devizakülföldiek számos alkalommal hitelre vásárolnak, a szükséges koronát szlovákiai bankoktól veszik fel kölcsön formájában. Ezzel a módszerrel kétszeres nyerséghez jutnak: egyrészt az ingatlanok mostanáig tartó drágulása miatt, másrészt a korona felértékelődése miatt. Ez utóbbi ismét csak dupla hasznot hoz: a hitelt még gyengébb árfolyamon vették fel, azonban amikor majd visszafizetik, jobb kurzuson válthatják át saját pénzükre. Például az angol font esetében eddig ezzel a módszerrel három év alatt 33%-os haszonra lehetett szert tenni. Végül az ingatlanok ára nem csak koronában ér többet, hanem esetükben is rárakódik még a korona felértékelődése is, euróban szintén egyre többet érnek.
Az elmondottakból látszik, hogy a külföldiek itteni ingatlanvásárlása igazán az eurózónához való csatlakozás időpontjáig jó üzlet, pontosabban szólva az árfolyam júliusi fixációjáig. Az említett dátum azért is számíthat majd fordulópontnak, mivel a világon idestova egy éve esnek az ingatlanárak, csak idő kérdése, mikor gyűrűzik be Szlovákiába is. Ezt a gondolatmenetet folytatva arra lehet következtetni, hogy a külföldiek számára néhány hónapon belül már eljön el az idő nyereségük végleges realizálására, ingatlanjaik eladására. Mindez azt eredményezheti, hogy a megnövekedhet az eladásra kínált ingatlanok száma és korrekció következhet be. Az igaz, hogy a külföldieknek csak egy része vásárol spekulációs céllal, vannak, akik a bérbeadással is foglalkoznak, de a bérleti díjak mértéke a folyamatos kínálatnövekedés miatt évek óta csökken. Jósolni természetesen nem érdemes, de az ingatlanoknál, akárcsak bármely más piac esetében, az eséshez mindig elég egy kis lökés, amit majd az azt követő pánik növel igazi zuhanássá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.