A Polgár és Demokrácia Alapítvány tavaly ősszel megvalósított egy széleskörű felmérést, melynek keretében az infotörvényben foglaltak megvalósulásának mértékét és módját vizsgálták.
EGY FELMÉRÉS TANULSÁGAI
A Polgár és Demokrácia Alapítvány tavaly ősszel megvalósított egy széleskörű felmérést, melynek keretében az infotörvényben foglaltak megvalósulásának mértékét és módját vizsgálták. Előre kiválasztott államigazgatási szerveket kerestek meg a felmérésben résztvevő önkéntesek, és egyszerű állampolgárokként feltett kérdéseikre kapott válaszok alapján értékelték az adott intézmény hozzáállását az infotörvény megvalósításához. Az alábbiakban a felmérés általános eredményeiből készült válogatást olvashatják:A felmérés általános tapasztalatai:
Az intézmények többsége az információszolgáltatást belső szabályok alapján valósítja meg, ami a törvény alkalmazására való felkészültségüket igazolja. A belső szabályzat elkészülte azt mutatja, hogy készek betartani a törvény előírásait.
A kérvények benyújtásakor kért illetékek általában alacsonyak, többnyire csak az információ-hordozó árát kérik el a kérvényezőtől. Egy A4-es fénymásolat ára 60 fillértől 3 koronáig terjedt, néhány intézmény bizonyos határig ingyen biztosítja a kért információt. Egyes intézmények teljesen ingyen állnak a polgárok szolgálatára, az e-mail-on érkezett kérdésekre adott válaszok minden esetben ingyenesek voltak.
Az információra irányuló kérvények száma jelentősen alacsonyabb a vártnál. Az egyes minisztériumokhoz az első három hónapban átlagosan 150 kérvény érkezett, a legkevesebb 21, a legtöbb 640 kérvény volt. Semmiképpen nem beszélhetünk a központi államigazgatási szervek túlterheltségéről.Pozitív tapasztalatok:
Az információszolgáltatás szintje a központi államigazgatási szervekben viszonylag jó, a válaszok általában a törvényben meghatározott időn belül megérkeztek.
A felelős hivatalnokok általában készségesek voltak, ám a kérdések ismétlésével, még ha ez az általuk adott információ hiányossága miatt is történt, előzékenységük csökkent.Negatív tapasztalatok:
Az intézmények saját indíttatásból kiadott információs anyagai szegényesek, a törvény által előírt hirdetőtábláik nem tartalmazzák a kötelező információkat.
Az összetettebb kérdésekre érkező válaszok gyakran hiányosak.
Az intézmények a létezésük céljára vonatkozó kérdésekre gyakran nem tudnak válaszolni.
A költségvetésükről adott információk általában érthetetlenek az egyszerű állampolgárok számára, nem tudható meg belőlük, hogy az intézmény mire mennyit költött.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.