Egy évtizede vergődik

Tokió. Egyre több jel utal arra, hogy több mint tízéves stagnálás után a japán gazdaság mára gyakorlatilag a fizetésképtelenség szélére került.

Tokió. Egyre több jel utal arra, hogy több mint tízéves stagnálás után a japán gazdaság mára gyakorlatilag a fizetésképtelenség szélére került. A központi bank a napokban hivatalosan is elismerte, hogy a bruttó hazai össztermék (GDP) csökkenését az áprilistól júniusig terjedő időszak 0,7%-os zsugorodása után a következő negyedévben sem sikerült megállítani. A bankok és az állami szektor adósságállománya rohamosan növekszik, az elmúlt félévben katasztrofális eredményeket produkáló ipari termelés messze nem képes ellensúlyozni a negatív tendenciákat, márpedig az árak további zuhanása veszélybe sodorhatja a világ második legnagyobb gazdaságát. Japán tíz év alatt sem volt képes kiheverni a korábban hihetetlenül túlfűtött gazdaság megtorpanásából eredő egyensúlyvesztést. A tőkepiaci robbanás kifulladása után a hatalmas vállalati adósságok, a kihasználatlanul maradt termelési kapacitás és a megcsappant megtakarítások állandósították a recessziós gazdasági környezetet. A világgazdaság stagnálása, a fenyegető amerikai depresszió és a terrortámadások összetett hatása mára gyakorlatilag a szakadék szélére sodorta az országot. A japán központi bank a napokban minden eddiginél pesszimistább prognózisban elemezte a gazdaság következő félévi lehetőségeit. A kormány a napokban döntött arról, hogy 24,5 milliárd dolláros költségvetés-módosítással friss pénzt pumpál a gazdaságba, s egy újabb, hasonló összegű készpénzinjekció is várható. Elemzők szerint azonban a közel 50 milliárd dollár sem lesz képes érzékelhető növekedést elérni a termelésben és a fogyasztásban. A legsúlyosabb veszteségeket az elektronikai szektorban és az információtechnológiában érdekelt vállalatoknak kellett elkönyvelniük. A Hitachi és a Toshiba profitjelentése már hetekkel ezelőtt sokkolta a piacokat. A légi közlekedésben 66,1, a nem fémipari alapanyaggyártásban 46,3, a textiliparban 31,9%-os volt a nyereségzuhanás. Az egyetlen pozitív kivétel az autógyártás. 1991 és 2001 között a bruttó államadósság a GDP 61%-áról 131%-ra nőtt. A japán gazdaság eladósodása a magánszektor teljesítményromlását is kalkulálva 3-5 éven belül tarthatatlanná válhat, azaz az ország elérheti a fizetésképtelenségi határt. (MH)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?