<p>Az Európai Bizottság keresztbe tehet a Fico-kormánynak, amely a népszerűségét részben a lakossági energiaárak állami szabályozásának köszönheti. Brüsszel szerint azonban ez ellentétben van az uniós szabályokkal, amit Lengyelország esetében már az Európai Unió Bírósága is elismert.</p>
Drágább áram és gáz
Pozsony |
Az Európai Bizottság a múlt év elején perelte be Lengyelországot az Európai Unió Bíróságánál az árszabályozás miatt. Lengyelországban ugyanis – Szlovákiához hasonlóan – az árszabályozási hivatal határozza meg az energiaárak felső határát, miközben ezt a feladatát időben nem korlátozták, vagyis elvileg bármeddig folytathatja a szabályozást, ami nincs összhangban az uniós versenyjogi szabályokkal. Az Európai Unió Bírósága a napokban az Európai Bizottságnak adott igazat, szerinte ugyanis a lengyel árszabályozás sérti a versenyjogi szabályokat, az állam által meghatározott árplafont ugyanis csak kivételes esetekben lehet igénybe venni. Szabálytalan szabályozás Rastislav Hanulák, a Capitol Legal Group ügyvédje szerint ez a jövőben Szlovákiát is érintheti, hiszen az Európai Unió Bíróságának a döntései többnyire precedens értékűek, amelyek a többi országra is érvényesek. „Márpedig a szlovák árszabályozás csaknem ugyanolyan, mint a lengyel. A különbség csupán annyi, hogy a lengyelek a nagyfogyasztók árait is szabályozzák, míg a szlovák Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) ezt csak a lakossági fogyasztókra és a kisebb cégekre alkalmazza. A lényeg azonban, hogy a szabályozást csak kivételes esetekben lehet alkalmazni, Brüsszel figyelme a jövőben így valószínűleg Szlovákiát sem kerüli el” – nyilatkozta Jozef Badida, az energieprevas.sk portál elemzője.Az Európai Bizottság ugyan tisztában van a szlovákiai szabályokkal, eddig azonban ez ellen nem tiltakozott. A mostani döntésre hivatkozva azonban a szlovákiai alternatív energiaszolgáltatók is bírósághoz fordulhatnak, elérve, hogy Szlovákiára is hasonló szabályokat alkalmazzanak, mint Lengyelországra. Ha az uniós szabályok miatt Szlovákiának a lakossági energiaárakat is teljesen liberalizálnia kellene, a fogyasztók a gázért és a villanyért is többet fizetnének, mint jelenleg. Átmeneti áremelkedés A drágulás az elemzők szerint azonban csak átmeneti lenne. „Nem zárható ki, hogy átmenetileg nőhetnének az árak, amire a csehek példáját hozhatnánk fel. A drágulás azonban csak időleges lenne, az árakat ugyanis a konkurencia határozná meg, márpedig ez rendkívül kiélezett. A teljes liberalizáció eredményeként így hosszabb távon akár olcsóbb is lehetne a gáz- és áramszolgáltatás, mint jelenleg” – nyilatkozta Lenka Ferenčáková, az energia.sk portál főszerkesztője. (TASR, vlv)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.