Buktatókkal jár az új lakás vétele

Pozsony. Szlovákiában évről évre több lakást adnak át, a kereslet ennek ellenére még mindig meghaladja a kínálatot, ami előnyös helyzetbe hozza az építőipari cégeket. Ez utóbbiak ezzel gyakran visszaélnek, nem ügyelnek kellőképp a minőségre, ráadásul a lakást vásárlók számára előnytelen szerződéseket kínálnak. Mire kellene ügyelnünk, ha új lakást vásárlunk?

Vajon erősek a gerendák, nem futnak hajszálrepedések a falon? Fontos tudatosítani, nem mindig a legolcsóbb lakás a legjobbČTK-felvételCsak az elmúlt évben 16 473 új lakást adtak át az építőiparban vállalkozó cégek, ami 14%-os növekedésnek számít az előző évhez képest. Az év végén ráadásul 55 ezer lakás volt épülőfélben. A lakáspiacon szinte mindenki megtalálja a számítását, hiszen az építőipari cégek és a lakások minősége is változó. Nem árt tisztában lennünk azonban azzal, hogy nem mindig a legolcsóbb lakás a legjobb. A kevésbé igényes cégek által felépített lakások szigetelési és akusztikai paraméterei nem egyszer csapnivalóak, ami azonban többnyire már csak a lakás átvétele után derül ki.

A hibák a választott műszaki eljárásoktól függnek, nem ritkán az építkezés befektetői okolhatók értük, hiszen ezeknek az az érdeke, hogy az épület a lehető leggyorsabban felépüljön, így nem mindig figyelnek a minőségre – állítja Zuzana Sternová, az építésügyi kutatóintézet vezetője. Épp ezért, ha új lakás vásárlására adjuk a fejünket, érdemes utánanézni a kiszemelt építtető korábbi, már átadott projektjeinek, esetleg azokat is meglátogatni, az ott lakóktól információt kérni – sok olyan dolgot megtudhatunk, amik esetleg nem szerepelnek a hirdetésekben. Érdemes megtudni, volt-e probléma a korábbi építkezéseken a határidők betartásával. Azok az építtetők, akiknek nincs rejtegetnivalójuk, maguk is segíteni fognak ebben, de azt ne várjuk, hogy ujjal mutogassanak majd az apróbb hibákra.

Nem árt alaposan átolvasni a műszaki leírást, mi kerül be majd a lakásunkba, mivel ekkor még van lehetőség az esetlegesen alacsony minőségű fürdőszobai felszerelést, burkolatokat cserélni, ajtókat áthelyezni, falakat mozgatni. Nagyon kényes kérdés, és rengeteg későbbi probléma forrása tud lenni a rossz hangszigetelés, ebben az ügyben érdemes szakértővel átnézetni a leírtakat. A rossz hangszigetelés utólag már nem javítható precízen, és borzasztó tud lenni, ha többmilliós lakásunkban esténként a szomszéd gyerekének az ugrálását élvezhetjük. Neuralgikus pont lehet a fürdőszoba, valamint a szagelszívó is.

Manapság már több módszer is létezik arra, hogy felmérhessük a kiszemelt lakás műszaki paramétereit. Egy idén januárban életbe lépett törvény értelmében például minden átadásra, eladásra vagy bérbe adásra kerülő lakásnak és lakóháznak energetikai tanúsítvánnyal kell rendelkeznie. Sternová legfeljebb a B osztályba sorolt lakásokat ajánlja, az ennél rosszabb minősítés ugyanis már gondokat okozhat a későbbiekben. A hibák kiküszöbölése ugyanakkor jelentős akadályokba ütközhet, hiszen az építést finanszírozó társaságok többnyire olyan szerződést kötnek a lakásvásárlókkal, amelybe nehéz belekötni. Ilyen esetben ugyanakkor már csak egy jó ügyvéd segíthet, akinek a szolgáltatásait a többségünk képtelen megfizetni. Az építő szakmai színvonalától függ az is, hogy milyen garanciákat nyújt számunkra. A Polgári Törvénykönyv szerint legalább három éves garanciát kell biztosítania a cégeknek az építkezésekre, a megbízhatóbb társaságok azonban ennél hosszabb időre is vállalják a felelősséget az esetleges hibákért. Ellenkező esetben, vagyis ha az építő céggel képtelenek vagyunk megegyezni, miközben a lakást már átadták, csak a bírósághoz fordulhatunk. Az egyedüli jó megoldás így az, ha még a szerződés aláírása előtt felmérjük a lakás állapotát. Szakemberrel együtt is ajánlatos megnézni a lakást, aki fel tudja mérni, valóban a műszaki leírás szerint épült-e, és jelezni tudja az esetleges változtatások szükségességét. A szerződés megkötéséhez érdemes jogi szakember segítségét kérni, munkadíja sokszorosan visszatérülhet, és elkerülhetjük vele az esetleg felmerülő kellemetlen helyzeteket. (mi, hn, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?