Pozsony. Már nyáron búcsút inthetünk az uzsorakamatoknak, a kormány ugyanis addig szeretné bevezetni a kamatplafont, vagyis a bankok, illetve más pénzintézetek által alkalmazható legmagasabb kamat mértékét. A kormány a 200 és 20 ezer euró, vagyis mintegy 6740 és 674 ezer korona közötti hitelek esetében vezetné be a szabályozást.
Búcsút intünk az uzsorakamatnak?
Mire számíthatnak a hitelt felvevők, ha a pénzügy javaslatával a kormány és a parlament is egyetért? A pénzügyi elemzők szerint semmi jóra. A Provident Financial elemzése szerint ugyanis a THM valóban alacsonyabb lesz, a pénzintézetek azonban ezzel párhuzamosan nagyobb büntetéseket szabnak ki, ha késünk majd a törlesztőrészletekkel. Mindez végeredményben még nagyobb terheket ró majd az adósokra, hiszen a tapasztalatok szerint a hitelt visszafizetők 70-80 százaléka legalább egy törlesztőrészlettel biztosan késik.
A szakma arra is felhívta a figyelmet, hogy a legdrágább hitelek egy részét a kamatplafon bevezetését követően is nyugodtan folyósíthatják, mégpedig feketén. Az uzsorakamattal terhelt kölcsönöket manapság is elsősorban a kevésbé tájékozott, alacsonyabb szociális rétegekből származók veszik igénybe, akik a problémák esetén nem mennek a rendőrségre panaszkodni. A szakemberek szerint ezért a kamatplafon meghatározása helyett hatásosabb lenne a felvilágosítás. A bankok szerint már az iskolai oktatásban nagyobb figyelmet kellene szentelni a pénzügyi alapfogalmaknak, hogy a nyerészkedők ne csaphassanak be bennünket.
A kamatplafon ugyanakkor nem egyedülálló az Európai Unió országaiban. Franciaországban, Németországban, Írországban és Lengyelországban is létezik kamatplafon. Az Egyesült Királyságban azonban nincs, mivel az angolszász gyakorlatban az ilyen irányú szabályozást versenykorlátozónak tartják. A gyakorlat különbözik ezekben az országokban abból a szempontból, hogy melyik hatósági szervezet határozza meg a kamatplafont. Van, ahol ezt a jegybank, van ahol a pénzügyminiszter irányítja. (p, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.