<p>Mielőtt külföldre indulnak autóval, nézzék meg, hogy az adott országban kötelező-e napközben a tompított fényszórók használata. Erre ugyanis nem vonatkozik egységes uniós előírás.</p>
Brüsszel kötelezővé teszi a nappali világítást
Mielőtt külföldre indulnak autóval, nézzék meg, hogy az adott országban kötelező-e napközben a tompított fényszórók használata. Erre ugyanis nem vonatkozik egységes uniós előírás. Az Európai Bizottság viszont úgy véli, biztonságosabb, ha nappal is világítanak az autók, ezért elrendelte, hogy 2011-től már csak olyan autók kerüljenek forgalomba, amelyeket speciális nappali DRL (Daily Running Lamp) menetlámpával láttak el.
A tompított fényszórók használata jelenleg csak 14 európai országban kötelező egész évben. Egyes államokban csak a téli hónapokban muszáj világítani, de akadnak olyan országok is, ahol csak autópályán kell nappal is bekapcsolni a fényszórókat. Ausztriában például két évig volt kötelező a tompított fényszórók használata, 2008 májusától viszont már nem büntetik meg azt a sofőrt, aki nem kapcsolja be őket. A hatóságok a gépkocsivezetőkre bízzák, hogy használják-e a lámpákat, vagy sem. Osztrák szakértők ugyanis úgy vélik, a nappal is bekapcsolt fényszórók nagyobb veszélyt jelentenek az utakon, mivel elvonják a sofőrök figyelmét, például nehezebben veszik észre a gyalogosokat vagy a kerékpárosokat.
A nappal is bekapcsolt fényszórók a rendőrség szerint elsősorban a kereszteződésekben járulnak hozzá a balesetek számának csökkenéséhez. A fényszórók a motorkerékpározók életét is megmenthetik, hiszen előzés közben sokkal korábban észreveszik a bekapcsolt lámpákkal közlekedő autót. Ráadásul az emberek többsége szürke vagy sötétebb színű autót vesz, s ezeket télen és nyáron egyaránt nehezebb észrevenni az úton.
Az Európai Bizottság viszont ellenkező nézetet vall, s bár a nappali világítás bevezetésére nem kötelezhetik a tagállamokat, a hivatalnokok megtalálták a módját annak, hogyan kényszerítsék a sofőröket a lámpák bekapcsolására. Elrendelték, hogy az Európai Unióban (EU) 2011-től már csak olyan gépkocsi kerülhet forgalomba, amelynek nappali DRL menetlámpája van. Bíznak benne, hogy a szabályozás 5 százalékkal csökkenti a baleseteket számát az országban.
A DRL olyan speciális fényszóró, amelynek automatikusan fel kell gyulladnia, ha beindítják a gépjármű motorját, s ki kell aludnia, ha kikapcsolják azt. Az EU szerint nemcsak a biztonságot növelik az utakon, hanem az energiafogyasztást is csökkentik, hiszen 25-30 százalékkal kevesebb energiát fogyasztanak.
Az uniós norma 2011-től kötelezi a speciális fényszórók használatára a 3,5 tonnás gépkocsikat, a teherautókra és buszokra csak másfél év múlva, tehát 2012 augusztusában lesz hatályos. A sofőröknek jó hír, hogy a 2011 előtt gyártott autókba nem kell beszerelni az újfajta lámpákat, tehát nem kell többletkiadástól tartani.
SITA-felvétel
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.