<p>Az üzletláncok termelőkkel szemben alkalmazott tisztességtelen módszereire végre az Európai Bizottság is felfigyelt. A napokban uniós szintű konzultációt indított, amelybe az összes érintett fél bekapcsolódhat, felhívva az uniós döntéshozók figyelmét a legdurvább visszaélésekre.</p>
Brüsszel is felveszi a harcot az üzletláncokkal
„A földművelésügyi tárca már Szlovákia uniós elnöksége idején megtett mindent annak érdekében, hogy megerősítse a mezőgazdasági termelők pozícióját az üzletláncokkal szemben, így most arra kérjük a gazdákat, hogy éljenek az adott lehetőséggel, és mondják el véleményüket” – nyilatkozta Gabriela Matečná földművelésügyi miniszter.
Az Európai Unióban körülbelül 11 millió mezőgazdasági üzem működik, és a teljes uniós élelmiszer-ellátási láncban 44 millió munkavállaló dolgozik. Mivel a mezőgazdasági termelők gyakran egymástól függetlenül végzik munkájukat, nehezen tudják együttesen védeni az érdekeiket az élelmiszerlánc más szereplőivel (köztük az élelmiszer-feldolgozókkal és a kiskereskedőkkel) szemben. „A mezőgazdasági piacokat vizsgáló uniós munkacsoport ezért konkrét javaslatokat dolgozott ki arra vonatkozóan, hogy miképpen szilárdítható meg a mezőgazdasági termelők helyzete az élelmiszer-ellátási láncban. Az Európai Bizottság ezekre a javaslatokra építve konzultációt kezdeményez a gazdáknak az élelmiszer-ellátási láncban betöltött szerepével kapcsolatban” – nyilatkozta Michal Feik, a földművelésügyi minisztérium sajtóosztályának a munkatársa. A konzultáció – amelyen minden magánszemély és szervezet részt vehet – az alábbi három témakörre összepontosít: tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok, a piac átláthatósága és a termelők együttműködése.
Az észrevételeket az ec.europa.eu/info/consultations/food-supply-chain_hu oldalon található online konzultációs kérdőíven kell benyújtani. Itt található meg a konzultációval kapcsolatos összes fontos információ az EU összes hivatalos nyelvén, így magyarul és szlovákul is. A kérdőívet az EU bármely hivatalos nyelvén ki lehet tölteni és be lehet küldeni. Minden beküldött véleményt közzétesznek az Európai Bizottság weboldalán. A 2017. november 17-ig tartó konzultáció során beérkező véleményeket és észrevételeket pedig az Európai Bizottság fel fogja használni a Közös Agrárpolitika (KAP) egyszerűsítését és korszerűsítését célzó munkájában. Az ezzel kapcsolatos intézkedéseket jövőre teszik közzé. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.