<p>Pozsony/Budapest. A befektetési alapok egyre kiszámíthatatlanabbak, a bankok betéti kamatai többnyire az inflációt sem követik, ezért sokan menekítik a pénzüket biztonságosabb befektetési formákba. Az egyik ilyennek az építési telkek számítanak, amelyek árát a gazdasági válság sem ingatta meg.</p>
Biztos befektetés az építési telek
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Az ingatlanpiaci szakemberek és a banki elemzők is megegyeznek abban, hogy az építési telkek árát a gazdasági válság egy esetleges következő hulláma sem ingatja meg. „Nem feltételezem, hogy a telekárak csökkenhetnének. Ezek már tavaly elérték a mélypontot, ezért inkább a növekedésükre számíthatunk” – nyilatkozta Dalibor Hahn, a pozemky.sk ingatlanpiaci portál tulajdonosa. A telkek értékét természetesen befolyásolja az is, hogy a számuk erősen behatárolt. Hahn szerint azoknak, akik Pozsonyon, Kassán vagy egyéb nagyvároson kívül szeretnének vásárolni, nincs semmi okuk tovább halogatni a vásárlást, hiszen jelentősebb ármozgásra már nem számíthatnak. Látványosabb változásra csak ott kerülhet sor, ahol nagyobb beruházást terveznek, vagy autópályát építenek a közelben. A nagyobb városokban és vonzáskörzetükben az árak attól függnek, milyen zónában találhatók. Ha az adott városrészben több a szabad telek, a kereslet pedig alacsony, van esély az árak lealkudására. A legdrágább városrészekben azonban az árak folyamatosan araszolnak felfelé.
Továbbra is szakadéknyi különbség van Pozsony és az ország többi része között. A Pravda napilap elemzése szerint a főváros vonzáskörzetében az átlagos négyzetméterenkénti telekár 170 euró, Kassa megyében 55, Trencsén megyében pedig csupán 37 euró. Jelentős különbségek vannak azonban az egyes megyéken belül is, hiszen a megyeszékhelyeken mindig magasabbak az árak, míg a kevésbé vonzó régiókban az átlagosnál jóval olcsóbban hozzájuthatunk az építési telekhez.
„Ha építési telekbe fektetjük a pénzünket, érdemes előre eldönteni, hogy csak a pénzünk fialtatása, vagyis a későbbi, nagyobb hozamot biztosító eladás reményében vásárolunk, vagy építkezni szeretnénk rajta” – vallja Hahn. Ha csupán befektetésként tekintünk rá, nem árt tudni, hogy az építési telket – a lakással vagy családi házzal ellentétben – nem lehet bérbe adni, így hasznot sem hoz a tulajdonosának. Sokan azonban az építési telket mégis biztosabb befektetésnek tartják, hiszen a házzal, lakással ellentétben, ez nem öregszik el, és annyi kiadással sem jár, mint az előzők.
Építési telket természetesen nem csupán Szlovákiában vásárolhatunk. Ha Magyarországon szeretnénk befektetni a pénzünket, nem árt tudni, hogy jelenleg Nógrád megyében a legolcsóbbak az építési telkek, ahol átlag alig ezer forintért kapni egy négyzetmétert. Az OTP Jelzálogbank listáján ezt Tolna, Vas, Borsod-Abaúj-Zemplén, Baranya és Jász-Nagykun-Szolnok követik 3 ezer forint alatti fajlagos árral. A másik véglet Pest megye, ahol 7800 Ft/m2 az átlag; ezt Csongrád és Hajdú-Bihar (ahol felerészben Szeged, illetve egyharmad részben Debrecen adja a forgalmat), valamint Veszprém megyék követik. Ez utóbbinál a Balaton-parti települések a forgalom negyedét adják. Győrben a telekár nagyon széles skálán mozog, 400, 500, 600 négyzetméteres telkeket akár 8-10 millióért is lehet venni, de ez egészen elmegy a 35-40 millió forintos kategóriáig is. Óriási a választék, és a jó telkekre, a jó elhelyezkedésű területekre vadászat van, tehát azokra mindig is megvolt, és meg is lesz a kereslet. (mi, P, NG)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.