<p>Szlovákia lakosságának nettó pénzügyi vagyona 2000 óta több mint a kétszeresére nőtt, és egy személyre számítva ma már eléri az 5 ezer eurót. Az Allianz legfrissebb elemzése szerint ennek ellenére még mindig régiónk egyik legszegényebb országának számítunk.</p>
Bizonyítvány a szegénységünkről
Az Allianz Biztosító most közzétett, immár negyedik Globális Vagyonosodási Jelentése 52 olyan ország háztartásainak a vagyoni és adóssághelyzetét elemzi, amelyek együttesen a globális bruttó hazai termék 93 százalékát adják, és amelyekben a világ lakosságának a 69 százaléka él. Szlovákia a magánvagyon szempontjából az idei toplistán a 36. leggazdagabb országnak számít. Az elmúlt év végén minden egyes lakosra 9182 eurós bruttó pénzügyi vagyon jutott. Ez utóbbi alatt az elemzés a lakosság készpénzben, bankszámlán, értékpapírban vagy befektetési alapokban tartott megtakarításait érti, vagyis ebben nincs benne például a háztartások által birtokolt ingatlanok, autók vagy ékszerek értéke. A lakosság bruttó vagyona az elmúlt egy évben 8,1 százalékkal nőtt, ezzel párhuzamosan azonban 13,2 százalékkal emelkedett az eladósodottsága is. Ha a bruttó vagyonból levonjuk a lakosság tartozásait, az így kapott nettó vagyon személyenként 5010 euró, ami csak 4,3%-kal több, mint 2011-ben. Ennél lassúbb növekedést régiónk egyetlen országában sem tapasztaltak.
A nettó pénzügyi vagyon szempontjából Szlovákia még a szomszédos országokhoz képest sem áll jól , hiszen csak Ukrajnát sikerült megelőznie. Magyarországon például a nettó pénzügyi vagyon 15,1 százalékkal nőtt, amivel az egyik legjobb eredményt könyvelhette el a régióban. Globális összehasonlításban Magyarország az egy főre jutó 6530 euró nettó pénzügyi megtakarítással a 33. helyet foglalja el a leggazdagabb országok listáján. A lista első három helyén Svájc, az Egyesült Államok és Japán található, 141, 100 és 83 ezer eurós megtakarítással. A globális pénzügyi vagyon 111 ezer milliárd euróra nőtt. A kutatás szerint a háztartások bruttó pénzbeli megtakarítása 2012-ben globális szinten 8,1 százalékkal emelkedett 2011-hez képest. Ez a legnagyobb mértékű növekedés az elmúlt hat évben.
„Összességében azt mondhatjuk, hogy a kelet-európaiak eddig egész jól megbirkóztak a pénzügyi válság hatásaival. Ez igazán figyelemre méltó teljesítmény. Annak ellenére, hogy szoros gazdasági kapcsolatok fűzik a válság által sújtott eurózónához, Kelet-Európa sokkal jobb növekedési potenciállal rendelkezik. Elhamarkodott lenne kijelenteni, hogy a régió nem lesz képes felzárkózni a gazdagabb országokhoz” – mondta Michael Heise, az Allianz vezető közgazdásza.
Az Allianz jelentése három csoportba sorolja a magánszemélyeket. A „vagyoni alsó osztályba” azok a magánszemélyek tartoznak, akiknek nettó pénzeszközállománya 4900 eurós küszöbérték alatt van, a középosztály tagjai 4900 és 29 200 euró közötti vagyonnal rendelkeznek, a „vagyoni felső osztály” tagjainak 29 200 euró feletti vagyona van.
Míg a válság hatására a fejlett gazdaságokban a vagyoni alsó osztályba tartozók száma nőtt, a szegényebb országokban kedvezőbb változás zajlott le: nőtt a globális vagyoni középosztályhoz tartozók száma. Ez a csoport csak a tavalyi évben – jórészt Kínának köszönhetően – közel 140 millió fővel növekedett. Ez azt jelenti, hogy a vizsgált országokban 2012-ben mintegy 860 millió ember rendelkezett közepes mennyiségű nettó pénzügyi vagyonnal. Ám a középosztály gyarapodásának üteme nem csak tavaly volt ilyen kiemelkedő. Az elmúlt 12 évben különösen a feltörekvő piacok mutattak rendkívüli növekedést. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.