<p>A hivatalos kormánypropagandával ellentétben tavaly tovább nőttek az adóterhek Szlovákiában – derül ki a Milan Rastislav Štefánik Konzervatív Intézet legújabb elemzéséből. Eszerint az alkalmazottak által megkeresett összeg több mint felét viszi el az állam.</p>
A Milan Rastislav Štefánik Konzervatív Intézet nem csupán a fizetésből közvetlenül levont adókat és járulékokat vizsgálja, hanem például az áfát és a jövedéki adókat is, amelyeket közvetve, a vásárlás során fizetünk ki. Mindezt figyelembe véve az állam tavaly bevételeink 61,86 százalékára tette rá a kezét, ami az előző évhez képest 0,8, 2014-hez viszonyítva pedig 1,5 százalékpontos növekedésnek számít. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 226 napon keresztül, vagyis nagyjából augusztus közepéig csak az államra dolgozunk. Egy 912 eurós bruttó havi átlagbért kereső alkalmazott a fizetéséért így ténylegesen csak 484 euró értékű áruhoz és szolgáltatáshoz juthat hozzá, a többit az állam viszi el adók és járulékok formájában.
„Az egyre elviselhetetlenebb szlovákiai adóterhek elsősorban a magasabb járulékokkal magyarázhatók, amelyek uniós szinten is a legnagyobbak közé tartoznak” – nyilatkozta Miroslav Marcinčin, a Szlovák Adótanácsadói Kamara elnökségi tagja, aki szerint a járulékok az elmúlt időszakban tovább nőttek. „Nem elhanyagolgató tényező azonban a gyerekek után nyújtott adóbónusz sem. Míg például egy gyerekre Szlovákiában nem egész 257 eurót lehet leírni az adóból, Csehországban ez 510 és 650, Németországban pedig 2304 és 2676 euró között mozog. Nem beszélve arról, hogy Szlovákiával ellentétben több uniós tagország lehetővé teszi például azt is, hogy az adónkból leírjuk a munkába járás költségeit” – tette hozzá Marcinčin. (SITA, mi)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.