Beteg állatok húsát árulják az üzletekben

Pozsony/Münster |

<div>Egy ellenőrzés szerint a beteg állatok húsát is feldolgozzák a német vágóhidak, a szlovákiai felügyelet szerint nálunk ilyesmi kizárt.</div>

Az üzletekbe kerülő, állati eredetű élelmiszerek negyede beteg állatoktól származik – derül ki a Foodwatch fogyasztó-védelmi szervezet németországi felméréséből, amely szerint a vágóhidak bevett gyakorlata, hogy a beteg részt kivágják, a többi részt pedig feldolgozzák és értékesítik.A Foodwatch elemzése szerint – amelyet elsőként a német topagrar.com portál tett közzé – a sertéseknél a tüdőgyulladás és májbetegség, a tojótyúkoknál a csonttörés és petevezeték-gyulladás a leggyakoribb. Ezt figyelembe véve Matthias Wolfschmidt német állatorvos szeptember végén könyvet jelentetett meg a nagy vágóhidak gyakorlatáról, amelyek úgy kezelik a betegséget hordozó állatok húsát, mint a romlott gyümölcsöt, azaz a beteg testrészt kivágják, a többi részt pedig feldolgozzák és értékesítik. Ez a gyakorlat Wolfschmidt szerint elképesztő, mivel óriási fertőzésveszélyt rejt magában. Kiélezett verseny „A gazdálkodókat szorítják az alacsony értékesítési árak és az állatjóléti követelmények, ezért igyekeznek a tartási költségeket minél inkább optimalizálni, és állataik minél nagyobb részét értékesíteni. Egészséges állati terméket ugyanakkor csak egészséges állatoktól lehet várni” – nyilatkozta Wolfschmidt. A vágóhídi vizsgálatok szerint minden harmadik levágott sertésnél tüdőgyulladást, illetve máj- vagy ízületi betegséget állapítanak meg. Az évi 300 tojás termelésére kényszerített tojótyúkoknál pedig súlyos problémák lépnek fel csonttörések, valamint petevezeték-gyulladás formájában. Wolfschmidt azt vallja, hogy a problémák kiküszöbölését nem lehet önkéntes állatjóléti kezdeményezésekre alapozni, ezért követeli az állategészségügyi helyzet alapos kivizsgálását minden egyes húsüzemnél. Szlovák szabályozás „A szlovák élelmiszer-felügyelet ellenőrei még nem találkoztak olyan esettel, hogy a feldolgozók beteg állatok húsát értékesítették volna. Szlovákiában e tekintetben rendkívül szigorú szabályok vannak érvényben, amelyek nem teszik lehetővé, hogy a beteg állatok húsát feldolgozhassák” – nyilatkozta lapunknak Paulína Kojnok Komarová, az élelmiszer-felügyelet hivatalvezetője, aki azonban elismerte, hogy Szlovákiában is vannak kivételek. Ha az állat megsérül, egyébként azonban teljesen egészséges, akkor a sérült részen kívül a többi testrész feldolgozható. Az élelmiszer-felügyelet hivatalvezetője szerint azonban az ilyen esetekre is szigorú szabályok vonatkoznak, a végső engedélyt pedig az állami engedéllyel rendelkező állatorvosok adják meg. (mi) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?