Barikádokon a gazdák

Párizs/Pozsony. Úttorlaszok, gumiégetések, szeméthegyek a bevásárlóközpontok parkolóiban – ilyen módszerekkel próbáltak meg tiltakozni a francia gazdák az elmúlt napokban az alacsony felvásárlási árak miatt.

Párizs/Pozsony. Úttorlaszok, gumiégetések, szeméthegyek a bevásárlóközpontok parkolóiban – ilyen módszerekkel próbáltak meg tiltakozni a francia gazdák az elmúlt napokban az alacsony felvásárlási árak miatt. Mit szólnak mindehhez a szlovákiai termelők?

A francia gazdák barikádokkal akarják megakadályozni a külföldi élelmiszerek importját. Határozottan szembeszálltak a szomszédos Németországgal, mert szerintük épp a német gazdák és élelmiszergyártók veszélyeztetik leginkább a francia agrárpiacot. A gazdák hevesen támadták a nagy üzletláncokat, mivel azok szerintük ellehetetlenítik őket.

Alacsony a felvásárlási ár

A tiltakozás a tavalyinál jóval alacsonyabb felvásárlási árak miatt robbant ki. A gazdálkodók azt nehezményezik, hogy míg azok csökkentek, addig a boltokban kapható termékek fogyasztói ára emelkedik. A helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy sok paraszt a csőd szélére került, s így sem a beszállítóit, sem az alkalmazottait nem tudja kifizetni. A válság 25 ezer gazdálkodót érint, akik közvetlenül 40 ezer munkavállaló megélhetését biztosítják, s emellett a beszállítók révén több tízezer állás kerülhet veszélybe, ha a gazdálkodók nagy része fizetésképtelenné válik. „Rengeteg az importtermék, a hazai termelők termékei háttérbe szorulnak” – idézte az egyik tiltakozó francia gazdát a BBC.

A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) figyelemmel kíséri az utóbbi napok franciaországi eseményeit. „A három hete tartó agrársztrájkra Francois Hollande francia elnök ígéretet tett egy válságterv kidolgozására. Ez is annak a bizonyítéka, hogy az Európai Unióban a tejtermelésben romlott a helyzet. A tejkrízis a kvótarendszer áprilisi eltörlése után éleződött ki. Az áldatlan állapotok kialakulásához jelentős mértékben hozzájárult az orosz élelmiszer-embargó, valamint annak meghosszabbítása egy évvel” – nyilatkozta lapunknak Jana Holéciová, az SPPK szóvivője.

Kíméletlen üzletláncok

A tej felvásárlási árának a csökkenése, a fejőstehenek létszámának bejelentett lefaragása, és ebből eredően a munkanélküliség növekedésének a veszélye a gazdák körében óriási felháborodást és elégedetlenséget váltott ki. „Az SPPK az említett tényezőkre már régebben felhívta a figyelmet, ugyanakkor azt is nehezményezte, hogy a hazai beszállítókat a kereskedelmi láncok mellékvágányra szorítják, nem tekintik őket egyenrangú partnereknek” – mondta a szóvivő.

Nemzetközi összefogás

A visegrádi országok nemrég megtartott brünni találkozóján állásfoglalást fogadtak el, szorgalmazva a tej felvásárlási árának emelését. „A legnagyobb európai termelői érdek-képviseleti szervezet, a Copa Cogeca is arra figyelmeztet, hogy az utóbbi négy hétben jelentősen hanyatlott a helyzet a tejtermelésben. A szlovák agrárkamara véleménye az, hogy mind nemzeti, mind uniós szinten hatékonyabban kell kezelni a kérdést, mert különben több termelő kiszorul a piacról. A mostani franciaországi agrártiltakozás nagyon jó figyelmeztetés arra, hogy a jelenlegi helyzet tarthatatlan a tejágazatban” – tette hozzá Holéciová.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?