A regisztrációs díj miatt veszünk öregebb autókat
Az újonnan regisztrált gépkocsik harmada volt terepjáró
Csúcsot döntött tavaly az új autók értékesítése Szlovákiában. Az újonnan regisztrált gépkocsik harmada szabadidő terepjáró (SUV) volt.
2017-ben összesen 108 279 új személyautót, teherautót és autóbuszt regisztráltak az országban. Ennyi autót legutóbb 2009-ben jegyeztek be, amikor az új autók eladási számait a roncsprémium emelte meg jelentősen.
A személygépkocsik eladása éves szinten kilenc százalékkal emelkedett, 96 085 autót jegyeztek be – derül ki a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) tegnap közzétett statisztikájából.
Az alsó középosztályba tartozók autókból kelt el a legtöbb, ide tartozik a Škoda Octavia vagy a VW Golf. Az eladott személygépkocsik 30 százaléka viszont SUV modell volt, ami csak igazolja azt az Európai Unióban meglévő trendet, mely szerint az utóbbi években épp ezek az autók tartoznak a legnépszerűbbek közé. Nem véletlenül dob piacra egyre több gyártó ilyen terepjárókat, például a Škoda nem sokkal a nagy Kodiaq megjelenése után kezdte árulni a kisebb Karoqot. A Škoda egyébként épp ennek a két modellnek köszönheti, hogy tavaly abszolút eladási rekorddal zárta az évet, világszerte összesen több mint 1,2 millió gépkocsit értékesített, ami éves szinten 6,6 százalékos növekedést jelent. A márka leggyakrabban vásárolt modellje az Octavia volt.
Kevesebb dízelautó
„Amit sajnálunk, hogy kevesebb teherautó, kamion kelt el. Ezek azok a gépjárművek, amelyek kulcsfontosságúak a gazdasági termelésben. Ennek egyik oka lehet, hogy lelassult az építőipari termelés” – mondta Pavol Prepiak, a ZAP alelnöke.
A futott Škoda Octavia a menő
Tavaly több mint félmillió használt gépkocsiból válogathattak az érdeklődők a szlovákiai bazárokban – derül ki az AAA Auto adataiból. A társaság rendszeresen vizsgálja a futott gépjárművek piacát a visegrádi országokban. Szlovákiában kínálták a legfiatalabb és legkevesebb futott kilométerrel rendelkező gépjárműveket.
Egyébként míg Szlovákiában és Csehországban a leggyakrabban Škoda Octaviát vásároltak a bazárokban, addig Lengyelországban és Magyarországon az Opel Astra vezeti a listát. Érdekesség, hogy Magyarországon egyetlen Škoda sem került be a tíz, leggyakrabban vásárolt használt gépkocsi közé, Lengyelországban az első Škoda – az Octavia – csak a tizedik. A legjobb tízbe mind a négy országban szerepel a VW Passat, a VW Golf, a Ford Focus és a BMW hármas sorozat.
Ha az Octavia esetében összehasonlítjuk a Csehországban és Szlovákiában tapasztaltakat, akkor kiderül, hogy a modell ára gyakorlatilag megegyezett, ám az átlagos futott kilométer a szlovák eladóknál 20 ezerrel több volt. A piacvezető Opel Astra esetében nem volt olyan jelentős különbség Magyarország és Lengyelország között, a futott kilométerek és az autó ára gyakorlatilag megegyezett mindkét országban. Tavaly Trencsén megyében kínálták a legtöbb használt autót, a legkevesebbet pedig Kassán. (dem)
Mint minden évben, tavaly is a cégek vásároltak több autót, a természetes személyekhez képest 65:35 volt az arány; a gépkocsik 42 százalékát a Pozsonyi kerületben regisztrálták. Az eladott gépjárművek 59 százaléka benzines, 38 százaléka pedig dízelautó. Ehhez hozzájárult a dízel meghajtású gépkocsikkal kapcsolatos károsanyag-kibocsátási botrány is, amely miatt évről évre csökken az érdeklődés a dízelek iránt. A maradék három százalékot az alternatív meghajtású – földgáz, LPG, villany és hibrid meghajtású – autók képezik.
Az öregebb autó a menő
Szlovákiában tavaly további 69 573 egyénileg külföldről behozott gépjárművet regisztráltak; a ZAP statisztikái arról tanúskodnak, hogy évről évre öregebb autókat részesítenek előnyben a vásárlók.
Több mint 27 ezer behozott használt gépjármű volt 10 évesnél is öregebb. „Ezt nagyban befolyásolta a tavalytól hatályos regisztrációs díj, amelyre már hatással van az autó kora is. Sokkal előnyösebb Szlovákiába behozni és regisztrálni az olcsó, öreg és környezetszennyező gépkocsikat” – mondta Prepiak.
A ZAP szakértői még a törvény hatályba lépése előtt figyelmeztettek, hogy a regisztrációs illeték kiszámításának rendszere azt eredményezheti, hogy az ország útjain több lesz az öreg, rossz minőségű gépkocsi. A regisztrációs illetéket a használt autók esetében az autó kora, tehát a gyártási éve befolyásolja; minél öregebb egy autó, annál alacsonyabb az illeték. Egy használt, ám egy évnél nem öregebb autóért a teljes értékű regisztrációs díjat számolják ki a rendőrségen (az autó teljesítménye alapján), egy tízéves autó regisztrációs díja viszont pár euróra csökkenhet. Például egy 16 éves, 86 kW teljesítményű gépkocsi esetében ez a díj 5,40 euró. Nem kizárt, hogy a ZAP kezdeményezni fogja a regisztrációs illeték kiszámításának módosítását, ugyanis a jelenlegi módszer a szövetség szerint pontosan ellentmond a korábbi roncsprémiumnak, amelyet azért vezettek be, hogy eltüntessék az öreg, környezetszennyező autókat az ország útjairól. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.