<p>Múlt héten a pénzügyminiszter bemutatta, majd tátcaközi egyeztetésre bocsátotta a jövő évi állami költségvetést.</p>
Az MKP a költségvetésről
„A tervezetben szereplő jövő évi állami kiadások az idei adatokhoz képest megnövekednek majd 8,8 százalékkal, a bevételek pedig 17 százalékkal” – áll abban a nyilatkozatban, melyet Farkas Iván, az MKP gazdasági és régiófejlesztési alelnöke juttatott el az Új Szó Online-hoz.
Az MKP szerint „a benyújtás napján világos volt, hogy tekintettel a közelgő gazdasági válságra, irreális dolog 4,4 százalékos gazdasági növekedésből kiindulni és méginkább irreális 17 százalékkal magasabb adóbevételeket megtervezni. A pénzügyi tárca dolgozói bevallották: tervezetükben nem számoltak az utóbbi hetekben tapasztalt pénzpiaci mozgások következményeivel, az euró bonyodalmaival, a kialakult kozkázatokkal. Mivel számoltak hát, és mikor dolgozták ki a költségvetés tervezetét? Hamarosan át kell majd értékelni a tervezet sarokszámait. Az államháztartás hiányát a tervezetben 3,8 százalékban határozták meg, 2013-ban szándékoznak a maastrichti 3 százalék alá csökkenteni. A sarokszámok kiigazítását követően elképzelhető, hogy már jövőre lecsökken 3 százalék alá és 1-2 éven belül kiegyenlített költségvetéssel kell majd számolnunk.”
A nyilatkozat emlékeztet: „a költségvetés tervezetében két prioritást jelöltek meg: oktatásügy és az autópályaépítés. A többi tárca stagnálásra vagy visszafejlődésre lesz ítélve. Azonban a sarokszámok kiigazítását követően elképzelhető, hogy egy prioritás sem marad a jövő évi büdzsében. Eluralkodhat a fűnyíró-effektus.”
„A tervezetben nem szerepelt a bankadóból és a sörre javasolt magasabb jövedéki adóból, valamint a borra kivetendő jövedéki adóból származó többletbevétel. Pedig a bankok májusban újra megemelték a banki illetékeket, az első félévben újra megnövekedett tiszta nyereségük, amely így elérte a 431 millió eurót. Mire vár még a pénzügyi tárca, miért nem vezeti be a bankadót és miért nem szigorítja meg a banki felügyeletet? Szlovákia már nem kritizálhatja Magyarországot az ágazati válságadók bevezetése miatt. Elrejtve ugyan, egyszeri aktusként, de ugyanezt tette: indoklás nélkül többszörösére emelte meg a mobiltelefon-szolgáltatók regisztrációs díját – nevezhetjük ezt akár ágazati válságadónak is.
A Magyar Koalíció Pártja elvárja a kormánytól: a pénzpiacokon uralkodó helyzetből és az euró megroppant stabilitásából kiindulva valós, vállalható, takarékos jövő évi állami költségvetsét fogadjon el. Bánjon megfontoltan a kiadások jelentős megemelésével. A bevételeket pedig a tőkejövedelmek és a vagyonhasznosítás fokozott adó- és járulékterheivel növelje, vezesse be végre a bankadót. Ne a munkát és a fogyasztást terhelje meg új adókkal és járulékokkal, ne növelje azok adó- és járulékterheit” – zárul a nyilatkozat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.