Az évszázad legnagyobb tőzsdei ügyletét fontolgatja Szaúd-Arábia

<p>Az eddigi legnagyobb tőzsdei kibocsátást fontolgatja Sza-úd-Arábia, amely a nemzeti olajtársaság, a Saudi Aramco részvényeiből dobna a piacra.</p><p>New York/Rijád. Vannak nagy tőzsdei kibocsátások, mint a 25 milliárdos Alibabáé vagy a 16 milliárdos Facebooké volt, és vannak az igazán nagy ügyletek&hellip;</p>

Az eddigi legnagyobb tőzsdei kibocsátást fontolgatja Sza-úd-Arábia, amely a nemzeti olajtársaság, a Saudi Aramco részvényeiből dobna a piacra.

New York/Rijád. Vannak nagy tőzsdei kibocsátások, mint a 25 milliárdos Alibabáé vagy a 16 milliárdos Facebooké volt, és vannak az igazán nagy ügyletek. Utóbbiaknál állít fel új kategóriát a szaúdi olajipari óriás, a Saudi Aramco, amely a megszellőztetett tervek szerint 5%-os pakett eladásával kezdené meg tőzsdei pályafutását. A szaúdi kormány a közeli hónapokban dönthet.

Szükségük van a pénzre

Mohammed bin Salman helyettes koronaherceg a The Economistnek elmondta, hogy a királyi családnál támogatásra talált az ötlet, mert az állami tulajdonú Aramco tőzsdei bevezetésével mindenki nyer: a cég, amelynek működése átláthatóvá válik, az állam, amely a korrupció visszaszorulásából profitál és maga a rijádi börze, amelynek a forgalmát felpörgeti egy ilyen volumenű ügylet. Szaúd-Arábia költségvetése nehéz helyzetbe került a kőolaj világpiaci áresése miatt. A kőolaj ára 2014 közepe óta csaknem 70 százalékkal zuhant. A tavalyi szaúdi költségvetés hiánya 367 milliárd riált, (97,9 milliárd dollár), a bruttó hazai termék (GDP) 15 százalékát tette ki. Az idei büdzsében 326 milliárd riálra szeretnék leszorítani a deficitet. A költségvetés – részletek említése nélkül – „számos terület és gazdasági tevékenység” privatizációjáról tett említést, valamint az általános forgalmi adó bevezetését, illetve az üdítők és a dohány adójának megemelését.

Az Aramco sötét lónak számít az olajpiacon, értékére legfeljebb becslések vannak. Szaúdi források szerint a cég értéke „több ezer milliárd dollár”. A társaság pénzügyeiről azonban szinte semmit nem tudni, még a bevételi adatait sem közli. Annyi tudható, hogy a világ kőolajtermelésének egytizedét adja, igazolt készletei pedig 261 milliárd hordót tesznek ki, ez a tőzsdén szereplő energiacégek között legértékesebbnek számító ExxonMobil tartalékainak a tízszerese.

Milliárdos üzlet

Az olajipari válság beköszöntéig és az Apple előretöréséig az Exxon éveken át a világ legértékesebb nyilvánosan működő vállalata volt, ám piaci kapitalizációja mára 320 milliárd dollárra csökkent. Az Aramco ennek a többszörösét éri, a Financial Times öt éve egy 7 ezer milliárd dolláros becslést tett közé. A szaúdi kitermelési költségek nemzetközi összehasonlításban igen alacsonyak, ami a profit szempontjából kiemelten fontos tényező, s az árharcban nagy mozgásteret enged az OPEC vezető tagállama számára. (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?