Az eurózóna szétesésének forgatókönyvei

<p>Mostanában egyre gyakoribbak az eurózóna szétesését előrevetítő jóslások. A bizonytalanság mértékét mutatja, hogy több forgatókönyv is forgalomban van. A teljes felbomlás nem valószínű, inkább az, hogy egy vagy több tagállam visszatér a nemzeti fizetőeszközhöz, illetve, hogy a „kemény mag” egy újabb közös valutát, egy „szupereurót” hoz létre.</p>

Számunkra jobb eset lenne, ha csak a valutaunióból való kilépéssel csökkenne az eurót használó országok száma, mert Szlovákia lépést tud tartani a többséggel. Rosszabb lenne viszont, ha a második variáns valósulna meg, ugyanis minket ebbe a Németország köré tömörülő szűk klubba már nem vennének be. Hiába maradna forgalomban a „gyenge” euró, az események megközelítően úgy alakulnának, mint Cseh-Szlovákia felbomlása után a két korona esetében.

Mindenképpen azt a célt kell kitűzni, hogy Szlovákia eurózónatag maradjon. Ellenkező esetben nagymértékű vagyoncsökkenéssel kell számolnia az ország minden gazdasági szereplőjének, a vállalatoknak és a lakosságnak is együtt. Az euró elhagyása ugyanis potenciálisan nagyobb megrázkódtatást okozna, mint egy bankválság. Arról van szó, hogy a bankválság, pontosabban az, hogy a lakosság ne rohamozza meg a bankokat, megtakarításait követelve, úgy kerülhető el, ha megemelik a betétvédelmet. Az utóbbinak voltunk tanúi három éve. Ha az euró megszűnne fizetőeszköz lenni, ez védelem már semmit se érne. Minden racionálisan gondolkodó és megtakarítását megóvni akaró egyén vagy vállalat azonnal odavinné pénzét, ahol az euró vagy az „erős euró” fizetőeszköz lenne. Mindez az eurózóna elhagyásáról szóló bejelentés és a végleges kiválás közötti időben történne meg. Előfordulhat olyan vélemény, hogy az erős valutát úgy is meg lehet tartani, ha a megtakarításokat az eurót továbbra is használó ország aktívumaiba fektetjük, mint például holland pénzpiaci alapba vagy a német részvényalapba. Ilyesmi azért is tűnhetne jó megoldásnak, mivel az ilyen befektetések a menekülő tőke számára vonzóvá válnának, és azonnal felértékelődnének. Ha azonban sikerülne is a pénzben levő vagyont teljesen kimenekíteni, a Szlovákiában maradó minden tárgyi vagyon, mint például az ingatlanok, gyorsan elértéktelenednék.

Látható, hogy nincs olyan helyi spekuláns, aki csak nyerne a tranzakción. Valamilyen formában minden polgár veszítene. Az euró, pontosabban ez „erős” euró megőrzése tehát minden szlovákiai polgár alapvető elemi érdeke.
Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?