Ami az édességgyártóknak a húsvét, a játékgyártóknak a karácsony, az a tanszergyártóknak szeptember elseje. A tanévkezdésre nemcsak a szülők, pedagógusok készülnek, hanem a tankönyvkiadók, tanszergyártók és forgalmazóknak egyaránt.
Az első csengetés előtt
Problémás termékek lehetnek
Az igényes tanszerkereskedők természetesen nem csupán arra ügyelnek, hogy kielégítsék a vevők igényét, hanem arra is, hogy polcaikra csak olyan iskolaszerek kerüljenek, amelyek nem jelentenek közvetlen veszélyt a gyermek egészségére. Merthogy a fogyasztóvédelmi hatóságok mérései időnként riasztó eredményekkel zárulnak. Ugyanakkor előfordulhat, hogy az arra érzékeny (allergiás) gyermekek szervezetében a „szabvány szerinti” termék is reakciót válthat ki. Ilyen esetben a megelőzés lenne a megoldás, vagy a problémás adalékokat nem tartalmazó termék használata, ha van választékban – hangoztatják a szakértők. Ezért például azt ajánlják: oldószeres filc helyett színes ceruzát vagy zsírkrétát adjunk a gyermeknek, lakkozott ceruza helyett lakozatlant, elemes eszközök helyett elem nélkülieket vagy napelemre működőt, a műanyag borító kiválóan helyettesíthető papírborítóval is, az oldószeres javítófesték pedig víz- vagy víz-alkohol alapú javítófestékkel. A PVC radírt helyettesítsük inkább gumiradírral, a PVC ragasztószalagot papírragasztóval. Fokozott éberséggel válogassunk a műanyag tolltartókból is, amelyek esetleg egészségkárosító nehézfémeket vagy stabilizátorokat tartalmazhatnak. A műanyag vonalzó megfelelő alternatívája lehet a favonalzó, a figurás műanyag hegyező helyett a cserélhető pengéjű fémhegyezőt válasszuk, de az is megoldás lehet, ha egy közös hegyezőt helyeznek el a tanári asztalon. Az olcsó műanyagkörző helyett inkább jó minőségű fémkörzőt vegyük meg, műanyag irattartó helyett a keménypapírból készültet.
A felsorolt „környezetbarát” termékek nagy része a hazai piacon is megtalálható. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden papírboltban kapható, hiszen a hagyományos „kis boltok” nem tartanak választékon olyan terméket, amelyre – szerintük – minimális az igény. Ezért akinek lehetősége van, inkább a nagyobb szakboltokat keresse fel, ott valamivel nagyobb az esély arra is, hogy az adott termék összetételéről is kap valami használható információt. Egyébként e termékcsoportnál is gyakori, hogy az olcsó ázsiai termékek nagyobb eséllyel tartalmaznak, tartalmazhatnak egészségre-környezetre veszélyes anyagokat. Vonatkozik ez a feltüntetett „környezetbarát” alternatívákra is, hiszen van, ahol az alkalmazott technológiának „köszönhetően” a bőrtermék krómot vagy PCB-t tartalmazhat. A terméken megjelenő CE-jelzés nagy valószínűséggel garancia arra, hogy az adott termék az EU előírásainak megfelelő.
Drága lehet az iskolakezdés, ha...
Az igényes iskolaszergyártók többsége – nem csupán marketing-megfontolásból – termékeik fejlesztése során különböző szakértőkkel is együttműködik. Ilyen együttműködés eredményeként jöttek létre a hátkímélő iskolatáskák vagy a balkezesek számára is könnyen használható, fogható írószerek, amelyek kétségkívül segítik a gyermek iskolai beilleszkedését, a helyes testtartást. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy ezt a termékcsoportot sem kerüli el a divat, ami iskolakezdéskor óriási anyagi terhet jelent – főleg a többgyermekes – családoknak. Nem titok, hogy az iskolaszergyártók dizájnerek és marketingesek hadát foglalkoztatják annak érdekében, hogy rugalmasan reagáljanak az ifjú felhasználók igényeire, és az éppen aktuális rajzfilmek hősei a tolltartókon, tollakon és iskolatáskákon is megjelenjenek. A gyártók számára az elsődleges célcsoport az elsősök és az alsó tagozatosok jelentik.
Kedveltessük meg az újrapapírt
Egyes becslések szerint egy felső tagozatos diák megközelítőleg 11 kg papírt (füzetet, könyvet) fogyaszt el évente. Ilyen megítélésből az iskola egy papírhulladék-termelő nagyüzem. Ezért is fájlalják a környezetvédők, hogy az iskolákban még nem megfelelő mértékben használják az újrahasznosított papírból készült termékeket. Pedig a gyermekekkel tudatosítatni kellene, hogy a hulladékpapír másodnyersanyag, ezért érték. Gyártása a cellulózpapírhoz képest jóval kevesebb környezetszennyezéssel jár – nincs fehérítés, a gyártáshoz feleannyi energiára, tizedannyi friss vízre van szükség, és huszadannyi szennyvízterhelést okoz. Az így gyártott füzet, rajzlap, könyv pedig a cellulóz-papírhoz hasonló használati értékkel bír. (kalas, gyor)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.