Az állam is nyújt támogatást

Az építésügyi tárca nemrég kidolgozott egy elemzést, amely a hazai lakásállomány helyzetét és a felújításukhoz szükséges pénzforrásokat méri fel a 2007 és 2013 közötti időszakra. Miért volt szükség egy újabb elemzés kidolgozására? – kérdeztük Gyurovszky László építésügyi és régiófejlesztési minisztert.

Az építésügyi tárca nemrég kidolgozott egy elemzést, amely a hazai lakásállomány helyzetét és a felújításukhoz szükséges pénzforrásokat méri fel a 2007 és 2013 közötti időszakra. Miért volt szükség egy újabb elemzés kidolgozására? – kérdeztük Gyurovszky László építésügyi és régiófejlesztési minisztert.

Az elemzésre azért volt szükség, mert megváltozott a lakások tulajdonosi struktúrája. A jelentés arról szól, hogy a lakások milyen karbantartást igényelnek ahhoz, hogy jelenlegi állagukat fenntarthassuk. Eszerint körülbelül 400 milliárd koronás beruházást igényelne a hazai lakásállomány felújítása annak érdekében, hogy a jelenlegi lakások, amelyek 1950-től épültek a továbbiakban is használhatók legyenek. Ez azért fontos – és ezt egy törvényben is rögzíteni szeretnénk – hogy a lakók tudják, mekkora összeget kell befizetniük a karbantartási alapba, vagyis legyen egy karbantartási tervük az elkövetkező 20–30 évre. Az elemzésnek köszönhetően a lakók felmérhetik, mit kell tenniük ahhoz, hogy a lakásuk értékét megtartsák, vagy akár növeljék is.

Mennyiben segíti őket ebben az állam?

A lakás állagáért, felújításáért természetesen mindig a tulajdonos a felelős, a mi feladatunk anynyi, hogy megteremtsük ennek a törvényi és anyagi feltételeit, hogy hitelekhez juthassanak. A rendelkezésre álló pénzforrások keretein belül az állam azonban támogatást is nyújthat a felújításokra. Ilyenek például a rendszerhibák felszámolására nyújtott támogatások. A rendszerhibákról ugyanis nem a lakók tehetnek, hiszen már az építés során rossz technológiát választottak a tervezők. Támogatást nyújtunk a lakástakarékoskodás keretén belül is, ahol erre a lakóknak lehetőségük van. További támogatásra számíthatnak a lakástulajdonosok a Szlovák Garanciális és Fejlesztési Bankon keresztül. Ha más bankból veszünk fel hitelt, akkor ez a bank nyújt állami garanciát. Ezt a fajta támogatást, vagyis a banki hitelgarancia vállalását szeretnénk továbbfejleszteni. Tesszük mindezt annak a tudatában, hogy a bankok manapság egyre szívesebben nyújtanak hitelt a jelenlegi alacsony kamatszintek mellett az olyan jellegű felújításokra, mint például a panelházak hőszigetelése. Tapasztalataik szerint ugyanis a lakók jól fizetik viszsza a hiteleket.

Számíthatunk esetleg európai uniós támogatásokra is?

Ez volna a végcél, de 2005 végéig még folynak a tárgyalások a strukturális alapok témájáról. Meglátjuk, mit sikerül megvalósítani abból, amit elképzeltünk. Azt tűztük ki célul, hogy a lakótelepek közterületeinek felújítását fedezhessük a strukturális alapokból. Ehhez azonban meg kell egyezni a többi 24 tagállammal és az Európai Bizottsággal is. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?