Pozsony. Idén a fogyasztói árak akár 9 százalékkal is nőhetnek, szemben a tavalyi 3 százalékos áremelkedéssel – derül ki a Szlovák Kereskedelmi és Iparkamara (SOPK) megbízásából a Szlovák Hitelminősítő Ügynökség (SRA) által elvégzett elemzésből.
Áremelések éve az idei
Nem feltétlenül segítenek a szlovák gazdaságon azonban a kormány jelenlegi megszorító intézkedései sem, a megszorítások ugyanis könnyen a hazai gazdaság teljes kifulladásához és lelassulásához vezethetnek. Az SRA szerint idén a háztartások jelentősen visszafogják a vásárlásaikat. Ez elsősorban azokat a cégeket sújtja majd, amelyek főként a hazai piacra, a szegényebb és a középrétegek számára gyártanak.
A jelenlegi kormány – az SRA szakemberei szerint – gyakorlatilag csak a külső gazdasági környezet pozitív alakulására épít. Hazai cégeinket eszerint elsősorban a nyugat-európai kereslet növekedése és néhány külföldi érdekeltségű cég befektetései menthetnék meg. A gazdaság stagnálása miatt nem számíthatunk a munkanélküliek számának jelentősebb csökkenésére sem. Idén az állástalanok aránya így 17,5 százalék körül mozog majd.
Pozitív változások tapasztalhatók ugyanakkor a külkereskedelmi mérleg alakulásában. Nagy, külföldi érdekeltségű cégeink ugyanis egyre inkább hazai beszállítókkal dolgoztatnak, ezzel is csökkentve a behozatalt. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy a szlovák gazdaság dinamikus növekedése és az alacsony külkereskedelmi hiány egymást kölcsönösen kizáró tényezők.
Az SOPK által megrendelt elemzés részét képezi a hazai vállalatok körében végzett felmérés is. Ennek az egyik legfontosabb üzenete, hogy a fent említett negatív gazdasági folyamatok ellenére, a cégek többsége idén sem számít értékesítésének jelentős visszaesésére. Minden második cég szerint több árut sikerül majd eladniuk, mint tavaly. Az elmúlt évben végzett felmérésben 2002-re a megkérdezetteknek még a 61 százaléka nyilatkozott ugyanígy. Az elkövetkező időszakban tízből három cég stagnálásra, kettő pedig visszaesésre számít. Jelentős eltérések tapasztalhatók az egyes ágazatok között: eladásaik növekedésére elsősorban az ipari és építőipari cégek számítanak. A profit tekintetében a legoptimistábbak a kisebb cégek, csaknem minden második tiszta nyereségének növekedésére számít.
Hazai cégeink a vállalkozás szempontjából az idei év legnagyobb veszélyfaktorának a nyersanyagok és energiaárak növekedését tartják. A vállalatok több mint 60 százaléka tart az áremelésektől. Ugyanilyen érvágást jelent azonban a cégeknek a hazai és külföldi kereslet csökkenése és a korona árfolyamának folyamatos ingadozása is. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.