Amerikával zuhanunk

A szlovák koronával folytatott kereskedést az elmúlt héten álmos hangulatban kezdte a pénzpiac. A hét közepére ugyan enyhén erősödött az árfolyam, a hét másik felére azonban régiónk pénzpiacaira is begyűrűzött az amerikai jelzálogpiac válsága.

A szlovák koronával folytatott kereskedést az elmúlt héten álmos hangulatban kezdte a pénzpiac. A hét közepére ugyan enyhén erősödött az árfolyam, a hét másik felére azonban régiónk pénzpiacaira is begyűrűzött az amerikai jelzálogpiac válsága. A szlovák korona az elmúlt hetet 33,40 korona/euró szinten kezdte, és a zárásra ez szinte alig változott. A pénzpiaci elemzők a hét elején még úgy gondolták, hogy az elmúlt hetek hullámvasútszerű árfolyammozgásait követően végre megnyugodott a piac, a bankok ügyletei így alig változtatnak az árfolyamon. Hétfőn egy dollárért 24,19, egy cseh koronáért pedig 1,19 szlovák koronát adtak. A pénzpiac kedden is uborkaszezoni álmát aludta. Enyhe áttörést csak a szerda hozott, amikor a régiós piacok végre magukhoz tértek, hozzájárulva a korona erősödéséhez is. ĺgy míg szerdán reggel egy euróért 33,38 koronát adtak, a nap végére az árfolyam 33,26 korona/euró szintre ugrott. Az árfolyamugrás azonban csak egy napig tartott, hiszen már csütörtökön 20 fillérrel zuhant a szlovák korona értéke az euróval, 30 fillérrel pedig a dollárral szemben. Mindez elsősorban az amerikai ingatlanpiac válságával magyarázható, ami lassan az európai piacokra is begyűrűzik. A tengerentúlon a másodlagos jelzálogpiac összeomlása (és a teljes jelzálogpiac bizalmi válsága) egyre nehezebb helyzetbe hozza mind az aktív és potenciális hitelfelvevőket, mind a jelzáloghitelezőket, végső soron pedig az egész amerikai lakáspiacot. A jelzáloghitelek feltételeinek megszigorítása és kamatlábainak növekedése visszaveti az ingatlanpiac keresletét, ami a lakásárak csökkenéséhez vezet, tovább rontva ezzel a rossz adósok amúgy sem túl kedvező helyzetét. A jelzálogpiac visszaesését követően a külföldi változtattak a befektetési stratégiájukon, ami közvetetten régiónk pénzpiacaira is negatív hatással van. Míg az eurót erősíti az amerikai visszaesés, régiónk valutáira épp ellenkező hatással van. A visszaesés a hét utolsó kereskedési napján is folytatódott. Pénteken reggel a fizetőeszközünk 33,49 koro-na/euró szinten nyitott, és a nap folyamán fokozatosan egész 33,50 korona/euró fölé gyengült. Pénteken egy dollárért 24,50, egy cseh koronáért 1,19 szlovák koronát adtak. Az elkövetkező napokban nem zárhatjuk ki a korona további gyengülését, fizetőeszközünk így akár 33,75-33,80 korona/euró szintre is gyengülhet. (mi, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?